BIST 10.989
DOLAR 33,07
EURO 35,99
ALTIN 2.523,66
HABER /  POLİTİKA  /  HDP

Demirtaş'tan dokunulmazlık talimatı: Tek bir HDP'li...

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, TBMM'deki grup toplantısında dokunulmazlıklarla ilgili tavrını açıkladı.

Abone ol

Dokunulmazlıklarla ilgili konuşan Demirtaş, "Tek bir HDP'li kendi ayağıyla ifade vermeye gitmeyecek" dedi.

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, milletvekili dokunulmazlıklarının bu hafta ya da önümüzdeki hafta kaldırılabileceğini ancak HDP'lilerin "kendi ayaklarıyla" ifade vermeye gitmeyeceğini söyledi.

HDP'li milletvekillerinin "teröre destek verdiği" tartışmasıyla başlayan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun çağrısı ile genişleyen milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması ile ilgili tartışmalar çerçevesinde, AK Parti geçen hafta teklifini Meclis'e sunmuştu.

Demirtaş partisinin TBMM'deki grup toplantısında yaptığı konuşmada teklifi sunun AKP'yi ve destek veren CHP ile MHP'yi eleştirerek şunları kaydetti:

NASIL GÖTÜRÜYORLARSA KENDİLERİ BİLİR

"Bu hafta ya da gelecek hafta bizlerin dokunulmazlıklarını kaldırabilirler ama tek bir arkadaşımız kendi ayağı ile ifade vermeye gitmeyecek. Nasıl götürüyorlarsa kendileri bilir. Bu iş öyle kolay olmayacak. Zannediyorlar ki 'dokunulmazlıkları kaldırırız, tereyağından kıl çeker gibi bunları mahkemenin önüne atarız.' Yok öyle yağma, bunun siyasi faturasını siz ödeyeceksiniz."

VEBALİ ELİNİ KALDIRANLARIN ÜZERİNDE OLACAK

Demirtaş, HDP'li milletvekillerinin suç işlemediğini, sadece AKP'nin "hoşuna gitmeyecek türde siyaset yaptığı" için hedef haline getirildiğini de savunarak, "Dokunulmazlıklarımızı kaldırmak istiyorlarsa kaldırsınlar, bu tarihi suça ortak olmak isteyen herkes elini kaldırsın ama fiziki bedelini biz ödesek de bunun siyasi vebali bizim değil, elini kaldıranların üzerinde olacaktır" diye konuştu.

Demirtaş, kendilerinin dokunulmazlık zırhı arkasına saklanmadığını, bunun için anayasa değişikliği teklifi yaparak kürsü dokunulmazlığı dışındaki bütün dokunulmazlıkların kaldırılmasını istediklerini de belirterek, başta CHP olmak üzere diğer partilere bu teklifte birleşme çağrısını yineledi.

CHP VE MHP TEKLİFE DESTEK VERECEĞİNİ BELİRTMİŞTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu AKP'nin dokunulmazlık teklifine "anayasaya aykırı olmasına rağmen evet diyeceklerini" belirtmiş, MHP de destek vereceğini açıklamıştı.

OYLAMA GİZLİ YAPILIYOR

Teklifin, AKP, CHP ve MHP'nin 489'u bulan toplam sandalye sayısı ile Genel Kurul'da yapılacak oylamada referanduma gerek olmaksızın kabulü mümkün olabilecek. Ancak partiler anayasa değişikliklerinde grup kararı alamazken, oylamalar da gizli yapılıyor. Özellikle CHP içindeki birçok milletvekilinin Kılıçdaroğlu'nun bu kararından hoşnut olmadığı ve oylamada 'hayır' oyu verebileceği belirtiliyor.