BIST 4.827
DOLAR 18,64
EURO 19,60
ALTIN 1.070,57
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

LYS yorumları ikinci gün nasıldı?

LYS bugün ikinci gün. Şimdi LYS soru ve cevapları için gözler ÖSYM'de. Peki Yabancı Dil ve Matematik soruları nasıldı. LYS nasıldı soru yorumlarınızı yazın yayınlayalım...

Abone ol

LYS yorumları öğrenciler tartışmaya başladı. Yabancı Dil ve Matematik oturumlarının ardından sorular yorumlanmaya başladı.  LYS sonrası öğrenciler soruların nasıl olduğunu sınavın nasıl geçtiğini merak etmeye başladı. LYS 2015 soru ve cevapları için artık gözler ÖSYM'de... Peki LYS nasıldı , sorular zor muydu? Matematik ve Yabancı Dil soruları nasıldı, dünkü coğrafya soruları nasıldı tarih soruları nasıldı... LYS yorumlarınızı LYS soru ve cevaplarını yazın internethaber.com'da yayınlayalım...

lys-yorumlari.jpg

LYS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM Başkanı Demir, LYS 2015 sonuçlarının ne zaman açıklanacağına ilişkin sorulara yanıt verdi:

"Sınav sonuçlarını açıklarken süre konusunda sürpriz yapmak gibi bir iddiamız yok. Önemli olan, sağlıklı şekilde sonuçları üretelim. Çünkü sürprizin kurumsal açıdan maliyeti şu; sabaha kadar kişileri çalıştırmak zorundasınız, yorgun bir şekilde hata yapma riski olabiliyor. Dolayısıyla süreyi öne çekme konusunda çok özel bir gayretimiz olmayacak. Ama makul bir süre içinde açıklamaya çalışacağız."

LYS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

LYS 2015'e giren adaylar LYS puan hesaplama nasıl yapılacak sorusunun yanıtını arıyor. 

LYS puan hesaplama yöntemini haberimizdeki detayları okuyarak öğrenebilir, LYS sonuçları açıklanmadan puanınızı hesaplayabilirsiniz.

LYS PUAN HESAPLAMA ÖRNEKLİ ANLATIM

LYS puan hesaplamada uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Adayın katıldığı her sınavda yer alan her test için bir standart puan hesaplanacaktır. Testlerin standart puanlarının hesaplanmasında şu yol izlenecektir:

• Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecektir. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır.

• Son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır.

• Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.

• Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle ÖSYM tarafından “geçersiz” sayıldığı takdirde, ilgili testte yer alan sorulardan herhangi birini işaretleyen tüm adayların bu soruyu doğru cevapladığı kabul edilecektir.

• Hesaplanan standart puanlar ve adayların ağırlıklı LYS puanları (ALYS) hesaplanacaktır.

• ALYS puanlarından her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürü- lerek LYS puanları oluşturulacaktır. ALYS puanları LYS puanlarına dönüştürülürken ilgili testlerin her birinden soru sayısının % 20’si oranında ham puan alan adayların 180 LYS puanı almaları sağlanacaktır.

LYS HANGİ BÖLÜM İÇİN KAÇ NET YAPMAK GEREKİR?

ekran-resmi-2015-06-12-16.02.21.png
lys-puan-hesaplama.jpg