BIST 2.011
DOLAR 13,47
EURO 15,27
ALTIN 793,59
HABER /  GÜNCEL

Liseli gençler ot deyip esrar çekiyor

Zeytinburnu'da yapılan bir araştırma resmen korkuttu! Sadece esrar kullananların oranı yüzde 32!

Abone ol

İstanbul Zeytinburnu'nda ilköğretim ve lise öğrencilerine yönelik yapılan araştırma sonucu ortaya ürkütücü bir tablo çıktı. Bu araştırmaya göre öğrencilerin sigara kullanım oranı yüzde 87, alkol yüzde 72, uyuşturucu hap yüzde 28, esrar kullanım oranı ise yüzde 32 çıktı.

Bireysel ve sosyal hayatı olumsuz etkileyen madde kullanımına karşı mücadele eden ilçe yöneticileri ve emniyet mensupları, İstanbul Üniversitesi'nden de destek alarak 3 aydan bu yana "Hedef Sensin" projesi ile Zeytinburnu'nda anket ve bilgilendirme çalışması yürütüyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Başkomiseri Dr. Ali Ünlü, proje kapsamında Zeytinburnu'nda uygulanan anket ile gençlerin bağımlılık yapıcı maddeler konusundaki bilgi seviyeleri, risk, koruma faktörleri ve yaklaşımları, proje sonrasında verimlilik ve performans değerlendirmelerinin tespit edildiğini ifade etti.

ÜRKÜTÜCÜ TABLO

Ali Ünlü, uyuşturucuyla mücadelede özellikle fiziksel çevrenin müsait olmasının önemine dikkat çekerek, yaklaşık 13 bin ilköğretim ve lise öğrencisi üzerinde bilgilendirme ve anket çalışmasında bulunduklarını, çıkan sonuçlara göre sigara kullanım oranının yüzde 87, alkol kullanım oranının yüzde 72, uyuşturucu hap kullanım oranının yüzde 28, esrar kullanım oranının ise yüzde 32 oranında olduğunu söyledi.

EN BÜYÜK NEDEN AİLELER

Dr. Ünlü, özellikle ergenlik döneminde ailelerinden gereken desteği ve ilgili göremeyen, aile içi iletişim sıkıntısı yaşayan ve şiddete maruz kalan çocukların ev ve okullarından sokağa kaydıklarını, bunların çocukların kötü alışkanlıklara başlamasına zemin hazırlayan en önemli faktörler olduğunu vurguladı. Ünlü ayrıca 400 lise öğrencisine de arkadaşlarını bu tür kötü alışkanlıklardan kurtarmaları ve uyarmaları konusunda eğitip bilinçlendirdiklerini kaydetti.

ZEYTİNBURNU TÜRKİYE'Yİ YANSITIYOR

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da gençlerin uyuşturucu tacirlerinin hedefi olduğunu ve bütün oyunların maalesef onlar üzerinden oynandığını belirterek, "Zeytinburnu gerçeği ne yazık ki Türkiye gerçeğidir. Bu konunun mağduru olan bir ilçenin yöneticileri olarak duyarsız olmamız beklenemez" diye konuştu.

BİZE DE TEKLİF EDİYORLAR

Öte yandan konferansa okullarındaki madde bağımlısı akranlarını uyarmak ve vazgeçirmek için eğitim alan Kırımlı İsmail Rüştü Olcay Lisesi öğrencileri Abdullah Aydın, Hicran Yaman, İlkyaz Taze ve Mustafa Azuz da katıldı. Öğrenciler, arkadaşlarının genelde ailelerinden habersiz olarak uyuşturucu kullandıklarını, onlarla konuşarak bağımlılıktan vazgeçirmeye çalıştıklarını ancak bağımlıların kendilerine bile uyuşturucu teklif ettiklerini söyledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Kül kabusu Avrupa'ya geri dönüyor
Kül kabusu Avrupa'ya geri dönüyor
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
DTP'li Uras pakete "evet" oyu verdi
DTP'li Uras pakete "evet" oyu verdi
Balat'ta 4 katlı tarihi bina kül oldu
Balat'ta 4 katlı tarihi bina kül oldu
Müftü ve imam paraları iç etmiş
Müftü ve imam paraları iç etmiş
Böyle kaza ancak Türkiye'de olur
Böyle kaza ancak Türkiye'de olur
Mersin'de korkutan trafik kazası
Mersin'de korkutan trafik kazası
Ak Parti'de deprem yaratan fotoğraf
Ak Parti'de deprem yaratan fotoğraf
Generalin ifadesini Çolakkadı almış
Generalin ifadesini Çolakkadı almış
Dokunulmazlık dosyası 625 oldu
Dokunulmazlık dosyası 625 oldu