BIST 11.069
DOLAR 33,09
EURO 36,21
ALTIN 2.626,91
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

LGS soruları sınavda kaç sözel sorusu sorulacak-MEB soru dağılımı

LGS sınavı için geri sayım başladı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu sene ilk kez yapılacak olan LGS sınavında kaç soru sorulacak, sayısal bölümden kaç soru sorulacak, sözel bölümden kaç soru sorulacak? 2018 LGS sınavında 50 sözel, 40 sayısal soru sorulacak. Adaylar 90 soruya cevap verecek. Sözel bölüm 75 dakika sürecek. Sayısal bölüm ise 45 dakika sürecek.

Abone ol

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu sene ilk kez yapılacak olan LGS sınavı hakkında detaylar merak konusu oldu. TEOG yerine getirilen liselere geçiş sınavında kaç soru sorulacak, kaç sayısal bölüm sorusu, kaç sayısal bölüm sorusu sorulacak? Peki LGS sınavı kaç dakika sürecek?

 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan değişiklikle 2013 Kasım ayından itibaren liselere giriş için uygulanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavları kaldırıldı yerine farklı bir sistem getirildi. Yeni sistemin detayları veliler ve öğrenciler tarafından merak edildi. Yeni sisteme göre isteyen öğrenciler yüksek puanlı okullarda eğitim almak için Liselere Geçiş Sınavı (LGS) olarak adlandırılan sınava katılacak, isteyenler de adrese dayalı olarak evine en yakın okula yerleştirilecek. Ayrıca TEOG’dan farklı olarak LGS’ye öğrenciler kendi okullarında değil, MEB tarafından belirlenen okullarda girecek.

YORUM VE ANALİZ GÜCÜ ÖLÇÜLECEK: Bakanlığın yayınladığı kılavuza göre, her alan için 8’inci sınıf öğretim programlarında belirlenen kazanımlara göre öğrencinin okuduğunu anlama, yorumlama, sonuç çıkarma, problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç gibi becerilerini ölçecek nitelikte sorular yer alacak. 2017 Aralık ayında MEB tarafından yayınlanan örnek soruları yorumlayan uzmanlar da, “anlama ve yorumlama” gücünün öne çıkacağını söylemişti. Örnek sorular yayınlandığında bakanlığın sitesinde yapılan açıklamada ise, “Eğitim sisteminde yer alan öğretim programlarının hedefleri, öğrencilerin okulda ne öğrendiği ve öğrendikleriyle neler yapabildikleri üzerinde yoğunlaşacak. Bu doğrultuda sınavla öğrenci alan liselere yerleştirilme sınavı, 8’inci sınıf kazanımlarıyla birlikte kazandırılmak istenen becerilere odaklanan bir sınav olacak” denilmişti.

SINAV İKİ BÖLÜMDEN OLUŞACAK: LGS iki sözel ve sayısal olmak üzere iki bölümden oluşacak. Sözel bölümde Türkçe dersinden 20; T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dilden 10’ar olmak üzere toplam 50 soru çıkacak. Sözel bölüm oturumu saat 09.30’da başlayacak ve adaylara 75 dakika süre verilecek.

Sayısal bölümde ise matematik ve fenden 20’şer soru yer alacak. Sözel bölümden sonra verilecek 45 dakika aradan sonra saat 11.30’da ise sayısal bölüm oturumu başlayacak. Bu oturumda da adaylar 40 soruyu 60 dakikada çözecek. İki oturum arasında öğrenciler sınava girdikleri okuldan ayrılamayacaklar.