BIST 9.814
DOLAR 32,36
EURO 34,43
ALTIN 2.438,65
HABER /  GÜNCEL

Laz fıkrası gibi tatbikat

İtfaiye tatbikatı yapıldı. Ama yaşananlar "Allah'a emanetiz" dedirtti.

Abone ol

Rize'de, İtfaiye Teşkilatı'nın kuruluşunun 293. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen yangın söndürme tatbikatında aksilikler hiç bitmedi. İtfaiye Haftası dolayısıyla Rize Belediyesi yangın söndürme tatbikatı düzenledi.

Ancak bürokratlar, öğrenciler ve vatandaşların izlediği tatbikatta aksilikler bitmedi.

EN SONUNDA VANADAN KAPATTILAR

Tatbikatta ilk olarak yanmakta olan bir LPG tüpü söndürüldü. İtfaiye erinin ıslak battaniye ile tüpü söndürme çalışması ilk denemede sonuç vermedi. İkinci denemede de battaniye kaldırılır kaldırılmaz tüpten alevler yükseldi. Üçüncü denemede tüp sönmeyince itfaiye erleri tüpün vanasını kapatmak zorunda kaldı.

SÖNDÜRÜLEN BİNA YENİDEN ALEV ALDI

Daha sonra temsili olarak bir araca sıkışan yaralı araçtan kurtarıldı. Yanan bir binaya müdahale edildi. Yangın söndürme çalışması tamamlanıp yanmakta olan bir aracın söndürülmesi için ikinci bir tatbikata başlanıldı. Ancak yangın söndürülerek uzaklaşılan temsili binadan yeniden alevler yükseldi. Yangına yeniden müdahale edilerek bu kez tamamen söndürüldü.

HAVA YASTIĞI ŞİŞMEDİ, ARACIN MERDİVENİ AÇILMADI

Tatbikatta son olarak 11. katta mahsur kalan bir kişinin kurtarılması canlandırılmak istendi. Tatbikat alanına 11. kata kadar yükselen merdiveni bulunan özel bir kurtarma aracı getirildi. Hava yastığı açılmak istendi. Hava yastığı küçük bir oksijen tüpü ile güçlükle şişirildi. Kurtarma aracında meydana gelen bir arızadan dolayı aracın merdiveni bir türlü açılmadı. Bu nedenle kurtarma tatbikatı iptal edildi.

VE SON OLARAK ÖĞRENCİ BAYGINLIK GEÇİRDİ

Aksiliklerin bitmediği tatbikatta, tatbikatı izleyen bir ilköğretim okulu öğrencisi baygınlık geçirdi. Öğrenciye belediyeye ait bir ambulansta müdahale edildi. Tatbikatın ardından Rize Belediyesi İtfaiyesi'nin yeni hizmet binasının açılışı yapıldı.