BIST 9.785
DOLAR 32,57
EURO 34,72
ALTIN 2.474,46
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Google kimi zengin etti?

Google, sadece kurucularına değil, hissedarlarına da para kazandırıyor.

Abone ol

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google'ın 1998 yılında bir üniversite yurdunda başlayan hikayesi, kurucuları Larry Page ve Sergey Brin'i kısa sürede dünyanın en zengin adamları arasına soktu. Şimdi milyar dolarlık servetlerinin keyfini süren bu gençlerin yanında Google'ın zengin ettiği başkaları da var.

1998 yılında kurulan ve halka açılmak için 2004 yılına kadar bekleyen Google, yatırımcıların en fazla ilgi gösterdiği hisse senetlerinin başında geliyor. Halka açıldıktan sonra baş döndürücü bir performans sergileyen hisse senetleri, aradan geçen üç yılda yatırımcılarına tam yedi kat para kazandırdı.

2004 yılında 85 dolar olan bir adet Google hissesi, sadece bu yıl içerisinde yüzde 30'a yakın bir artış kaydetti. Hisse fiyatı 600 dolara yakın seviyelerde seyrederken, son üç yıldaki kazancı yüzde 600'e dayandı. Analistler, dünyanın en popüler arama motoru olan Google'ın reklam gelirlerindeki artışa paralel olarak hisselerinin de 600 doları geçebileceğini düşünüyor.

ABD'de internet reklam pazarının bu yıl yüzde 29 artışla 21.7 milyar dolara ulaşması, 2011 yılına kadar da bu rakamın ikiye katlanması bekleniyor.

Piyasa değeri 180 milyar dolar seviyesinde olan Google, ABD teknoloji şirketleri arasında da Microsoft ve Cisco'nun ardından üçüncü sırada bulunuyor.