BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
HABER /  GÜNCEL

Lady Leyla'yı Gazze'ye Bakanlar uğurladı!

Gazze'ye gidecek olan Lady Leyla adlı gemi, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın katıldığı törenle Mersin Limanı’ndan İsrail’in Aşdod Limanı’na uğurlandı

Abone ol

Türkiye ile İsrail ilişkilerinin normalleşmesinin ardından Gazze’ye 11 bin ton insani yardım taşıyan Panama bandıralı 135 metre uzunluğundaki Lady Leyla adlı gemi, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın katıldığı törenle Mersin Limanı’ndan İsrail’in Aşdod Limanı’na uğurlandı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılayı ve Toprak Mahsulleri Ofisi ile bir özel sektör kuruluşunun desteği ile hazırlanan 25 milyon TL değerindeki yardım malzemelerini taşıyan geminin uğurlama törenine, Veysi Kaynak ve Lütfi Elvan’ın yanı sıra Filistin Büyükelçisi Fayed Mustafa, AFAD Başkanvekili Mehmet Halis Bilden, Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Burhanettin Kocamaz ve Türk Kızılayı Başkanı Kerem Kınık da katıldı. Mersin Limanı 17’nci rıhtımındaki tören öncesi geminin önünde hatıra fotoğrafı çektirildi.

Törende ilk konuşan Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Mersin’in Filistinliler için insani yardım gemisine aracılık etmiş olmasından dolayı büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.

"TÜRKİYE HER ZAMAN YARDIMCIMIZDIR"

Filistin Büyükelçisi Fayed Mustafa, Başkanları Mahmut Abbas’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’a İstanbul’da yaşanan terör saldırısı nedeniyle başsağlığı ve yaralılara ise geçmiş olsun dileklerini getirdiğini belirtti. Günahsız insanları vuran menfur saldırıyı kınadıklarını ifade eden getiren Mustafa, "Filistin devletinin kurulmasında Türkiye’nin desteği her zaman vardır buna minnettarız. Gazze konusunda Türkiye çok destek vermiştir. Filistin dediğimiz zaman ’Batı Şeria, Gazze ve Türkiye’ diyoruz Türkiye her zaman birinci derecede yardımcımızdır. Buradan bu geminin kalkıp gitmesi her zaman yanımızda olduğunuzun bir göstergesidir. Ramazan ayında bu yarım bu yardımı yapmanız bizi çok mutlu etti. Hükümet olarak ülke olarak size çok teşekkür ediyoruz" dedi.

"BAYRAM HEDİYESİDİR"

Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan ise dayanışmanın en güzel bir örneğine tanıklık ettiklerini söyledi. Elvan şöyle devam etti:

"Bu bir nevi bayram hediyesidir. Çocuklarımızın Gazzeli çocuklara bir bayram hediyesidir. Bu yardım sürecine nasıl geldiğimizi biliyorsunuz. Yapılan görüşmelerde uzun müzakerelerde Türkiye’nin ileri sürdüğü şartların tamamı kabul ediliyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve 79 milyon dik durdu hakkı ve hakkı savundu. Bu sayede insani yardım kanalları yenide açıldı. Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyorum. Akdeniz’de kurulacak her gönül köprüsü Mersin’den başlıyor. Bu yardım gemisiyle gönüllerin bayramlarını bayram yapan anlayışınız var. İnsanlar arasında buz dağları varsa milletler arasında buz dağları coğrafyalar arasında buz dağları varsa, gönüller arasında buz dağları varsa bundan kimseye yarar gelmez. Gerginlikten, kavgadan kimseye yarar gelmez. Bu nedenle buzları eritip konuşarak anlaşacağız."

"FİLİSTİN’İN EN BÜYÜK HASTANESİNİ YAPACAĞIZ"

AFAD’dan sorumlu Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ise Türkiye’nin bölgede barışın adil ve kalıcı kapsamlı olması için çabaladığını, bu süre içinde Filistin ve Gazze’nin imarı noktasında büyük gayretleri olduğunu söyledi. Kaynak, şöyle konuştu:

"Filistinli kardeşlerimizi kendi kaderlerine terk edilmemesi için büyük çaba göstermiştir. Son geldiğimiz süreç Mavi Marmara gemisinin İsrail tarafından saldırıya uğramasından sonra tıkanan ilişkilerimiz Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümetimizin kararlı tutumu nedeniyle Allah’a hamdolsun ki bu noktaya gelmişizdir. Hükümetimiz bu konuda her zaman önceliği Filistinli kardeşlerimizin yararınadır. Bugüne kadar Filistinli kardeşlerimin hep yanında olduk. Gıda ve sağlık yatırımlarında bulunduk. Filistin’in en büyük hastanesini Gazze’de yapıyoruz. Ayrıca 320 konut tamamlanacak. Gazze’de sanayi bölgesinin yapı hızlanacak. Bugün bunların hepsinin ilk adımı, bu gün bu mübarek bir güne rastladı. Filistin hayati öneme haiz bütün konularında Türkiye Cumhuriyeti hükümeti var. Kardeşlerimiz için desteklerimiz artacaktır. Eğitim, sağlık, bileşim ve kalkılma projeleri var. Bunların tamamının bu unlaşmanın verdiği rahatlıkla hayata geçireceğiz. Gazze’de bu insanlık dramının ardından acil ihtiyaçları için daha onlarca projeyi hayata geçirmiş olacağız. Bizim için hedef şudur dünyanın neresinde bir mağdur bir dertli varsa biz orada olacağız. Bu hedefi bize Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan koydu. O nedenle bu gün olduğu gibi Kızılay, AFAD nerede bir mağdur varsa oradadır. Bu gün Gazzeli kardeşlerimize bu gemiyi yollarken, Nijerya’dan Orta Afrika’dan kaçan 380 bin insana gıda yardımı yapıyoruz. Somali’nin kuzeyinde yaşayan kardeşlerimize Kızılay ile birlikte gemilerimiz gidiyor. Bunlar minik örnekler. Hedefimiz dünyanın neresinde bir mağdur ve ihtiyaç sahibi varsa el uzatmaktır. Dini, ırkı, rengine bakmadan ona ulaşmak hedefimizidir."

LADY LEYLA GAZZE’YE HAREKET ETTİ

Yapılan konuşmalardan sonra Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Filistin Büyükelçisi Fayed Mustafa, Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve diğer ilgililer tarafından el sallanarak uğurlandı. Güverte ve kaptan köşküne çıkan gemi mürettebatı da protokole el sallayarak karşılık verdi.

GEMİDE NELER YÜKLÜ?

İsrail ile Türkiye arasındaki mutabakatın ardından Filistin’e giden ilk gemi olma özelliği taşıyan Lady Leyla, Gazze’ye bin 500 bebek bezi, 13 bin 755 gıda kolisi, 5 bin ton un, 3 bin ton şeker, 2 bin ton pirinç, 500 ton ay çiçek yağı, 10 bin giysi ve 20 bin ayakkabı taşıyor. Rotasını İsrail’in Aşdod Limanı olan gemiye, Ramazan bayramı öncesi çocukların sevindirilmesi amacıyla bayramlık kıyafetler ve 10 bin 104 oyuncak da yüklendi. 100 bin giysi ve 20 bin ayakkabı bağışlayan bir özel sektör kuruluşu sayesinde Gazzeli çocuklar, bayramı yeni kıyafetler ile karşılayacak. AFAD Başkanvekili Mehmet Halis Bilden başkanlığındaki AFAD insani yardım ekibi tarafından karşılanacak olan insani yardım malzemeleri, Türk ve Filistin Kızılayları aracılığı ile Gazze halkına ulaştırılacak.

ÖNCEKİ HABERLER
Başsavcılık'tan Fuat Avni'nin IŞİD iddiası için açıklama
Beklenen oldu HDP'li vekiller gitmedi!
Rus pilotun ailesinden Türkiye'ye cevap!
Ayasofya'da bu kez de ezan okunacak
Ayasofya'da 80 yıl sonra bir ilk!
MHP'den o belediye başkanına Rus pilot şoku!
Metro Turizm muavininden skandal savunma
Taksi şoförlerine terör eğitimi verilecek
Bayram tatiline gidenler trafikte çileden çıktı!
Restoranda silahlı baskın! 20 kişi rehin!
Yorumlar 4 yorum