BIST 8.072
DOLAR 28,93
EURO 31,34
ALTIN 1.885,11
HABER /  GÜNCEL

KYB'nin liderlik kavgasında PKK/YPG ve MOSSAD arabulucu oldu

Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG'ye komuta eden Ferhat Abdi Şahin, koalisyon tarafından tahsis edilen helikopter ile Kamışlı'dan Süleymaniye'ye götürüldü. İsrail İstihbarat Servisi (MOSSAD) ajanlarının refakat ettiği terörist başı Şahin, Bafıl Talabani ve Lahur Talabani'nin barışması için çaba sarf etti.

Abone ol

ABD işgali sonrası ortaya çıkan bölgesel yönetimin ana aktörlerinden Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) içerisinde liderlik kavgası devam ediyor. Celal Talabani sonrası yaşanan çekişme KYB eş başkanlarından Bafıl Talabani'nin Lahur Talabani'ye yaptığı darbe sonrası zirve noktasına ulaştı.

İkili arasında çatışma düzeyine varan güç mücadelesine İsrail İstihbarat Servisi (MOSSAD) ve terör örgütü PKK ara bulucu olarak müdahil oldu. PKK terör örgütünün Suriye uzantısı YPG'ye komuta eden Ferhat Abdi Şahin, koalisyon tarafından tahsis edilen helikopter ile Kamışlı'dan Süleymaniye'ye getirildi. MOSSAD ajanlarının refakat ettiği eylül ayının ilk günlerinde geldiği Irak'ta 1 hafta kalan teröristbaşı Ferhat Abdi Şahin, Süleymaniye'de Bafıl ve Lahur Talabani'nin barışması için yoğun çaba yürüttü.

Türkiye Gazetesi'nin Erbil ve Bağdat kaynakları görüşmelere Kandil'den bazı isimlerin de katıldığını ve Türkiye tarafından yapılabilecek bir operasyon korkusu ile tüm sürecin olağanüstü gizlilik içerisinde yürütüldüğünü aktardı.

Türkiye düşmanı

Celal Talabani'nin yeğeni ve KYB eş başkanı olan Lahur Talabani, aynı zamanda Süleymaniye merkezli KYB'nin istihbarat, emniyet ve dış ilişkilerini sağlayan isim olma özelliği taşıyordu. PKK terör örgütünün İran-Irak geçişini sağlayan Lahur Talabani, yaralı militanların tedavisi, örgütün silah, cephane, gıda başta olmak üzere lojistik ihtiyaçlarını temin noktasında da önemli bir yere sahip. Ayrıca PKK'nın Mahmur-Kandil-Suriye-İran-Sincar bağlantısında yine aynı isim ön plana çıkıyor. 

Peşmerge gönderdiler

PKK terör örgütünün Afrin işgali sürecinde en büyük destekçisi yine Lahur Talabani oldu. Afrin'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) - Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ittifakının yürüttüğü terör operasyonu döneminde PKK'ya yüklü miktarda para ve 200'den fazla Peşmerge gönderen Lahur Talabani, çok sayıda silah ve cephaneyi de aynı günlerde PKK'ya teslim etti. Kamışlı, Afrin, Aynel Arab, Münbiç gibi terör işgalinde olan bölgelere bir çok ziyaret gerçekleştiren Lahur Talabani, bir yandan Irak üzerinden PKK’ya destek amaçlı gelen ithal teröristlerin organize ederken diğer yandan binlerce PKK militanına hazırladığı sahte kimliklerle Irak'ta rahat hareket etme ve farklı ülkelere sızmaları konusunda imkan sağladı. PKK liderlerinden Cemil Bayık ve Murat Karayılan ile Süleymaniye'de bir çok görüşme gerçekleştiren Lahur Talabani, bunu kardeşliğin gereği olarak açıkladı ve savundu.

Kısmen anlaştılar

Daha önce KYB'nin istihbarat, emniyet, medya, dış ilişkiler, ekonomi ve askeri yapısını büyük oranda kontrol eden Lahur Talabani'nin tüm yetkileri 15 Temmuz'da elinden alındı. Taraflar arasında kısmi çatışmaların yaşandığı süreç bir darbe olarak nitelendirildi. Bafıl Talabani tarafından şantaj, adam kaçırma, yargısız infaz, rüşvet ve kaçakçılık ile suçlanan Lahur Talabani'ye KYB bölgesini terk etmesi için süre verildi.

Bölge kaynakları görüşmelerde Lahur'un KYB bölgesinde kalması konusunda siyasi, askeri, ekonomik tüm hareketlerinin kontrol altında olması şartı ile anlaşıldığını kaydediyorlar. PKK elebaşısı Ferhat Abdi Şahin, Lahur Talabani'ye kendi bölgesinde kalabileceği vaadinde de bulundu. Süleymaniye'de gizli gerçekleşen bazı görüşmelere CIA ajanları da katıldı.

Türkiye'yi suçladı

Kendisine yönelik operasyon ve görevden alınması ile ilgili Türkiye'yi suçlayan Lahur Talabani, "Tüm olan bitenler Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği ile gerçekleşti. Erdoğan, Yeni Osmanlı hayali ile tüm bölgeyi dizayn ediyor. Bağdat yönetimi ve bölgesel aktörler de bu amaca hizmet ediyor" ifadelerini kullandı.