BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
HABER /  EKONOMİ

Kuveyt, Suudi Arabistan ile tarafsız bölgede petrol üretiminden ümitli

Kuveyt Petrol Bakanı Halid Ali Muhammed el-Fadıl, ülkesinin bu yıl sonunda Suudi Arabistan ile arasındaki tarafsız bölgede petrol üretiminin normale dönmesini ümit ettiğini belirtti.

Abone ol

Kuveyt'te düzenlenen 103. Petrol İhraç Eden Arap Ülkeleri Örgütü (OAPEC) Toplantısı sırasında basın mensuplarının Suudi Arabistan ile Kuveyt arasındaki tarafsız bölgeye ilişkin sorusu üzerine Petrol Bakanı Fadıl, bu bölgede petrol üretiminin normale dönmesini ümit ettiklerini söyledi. 

 Kuveytli Bakan toplantıda yaptığı konuşmada, geleneksel enerji kaynaklarının küresel ilginin odağı olmaya devam edeceğini belirtti. 

OPEC'in tahminlerine göre, geleneksel enerji kaynaklarının 2035 yılına kadar küresel enerjinin yaklaşık yüzde 75'ini oluşturacağını ifade eden Fadıl, önümüzdeki dönemde petrol piyasasında istikrarı sağlamak için ortak çabaların sürdürülmesinin önemine vurgu yaptı.

Suudi Arabistan ile Kuveyt arasındaki tarafsız bölge olan Hafci ve Vafra petrol sahalarının günde 500-600 bin varil petrol üretimi kapasitesi bulunuyor. 

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi iki ülke, çevresel sebepler nedeniyle ekim 2014'te Hafci'yi, bazı engeller nedeniyle de mayıs 2015'te Vefra'yı kapatmıştı.  

ÖNCEKİ HABERLER
Yeniden değerleme oranı Resmi Gazete'de yayımlandı
Binali Yıldırım’ın "Koltuk elden gitti" esprisi herkesi güldürdü
Lazio Juventus'u devirdi İtalya Süper Kupası'nı kazandı
Real Madrid sahasında puan kaybetti
Beşiktaş’ın galibiyet hasreti 20 maça çıktı
Ali Koç, maç sonu Yanal ile otoparkta sohbet etti
Uzungöl'de kaçak yapıların yıkımına başlandı
Deniz Türüç'ten Ali Koç itirafı
Tunceli'de 4.2 büyüklüğünde deprem
İDO'nun bazı seferleri iptal edildi
Yorumlar