BIST 9.345
DOLAR 30,92
EURO 33,47
ALTIN 2.019,45
HABER /  GÜNCEL

Kurtlar Vadisi kaldırılsın mı?

Show TV ile görüşen RTÜK, Kurtlar Vadisi'nin yayından kaldırılmasını istedi.

Abone ol

Kurtlar Vadisi dizisinin eski bölümlerini yayımlayan Show TV ile görüşen RTÜK, dizinin yayından kaldırılmasını istedi. Show TV yöneticileri, RTÜK'ün talebine olumlu baktıklarını bildirdiler

Okullarda art arda yaşanan şiddet olayları Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nu (RTÜK) harekete geçirdi.
RTÜK Başkanı Zahid Akman ve kurul üyeleri, "Kurtlar Vadisi" dizisinin eski bölümlerini yeniden yayımlayan Show TV'nin yöneticileriyle bir dizi görüşme yaptı. Kamu kurumları, sivil toplum örgütlerinin raporları ve okullardaki şiddet olaylarının artması nedeniyle kamuoyundan gelen tepkileri anımsatan RTÜK, dizinin gençler üzerinde olumsuz etki yarattığına dikkat çekti.


Ayrıca dizinin yayından kaldırılmasının artık toplumsal görev haline geldiği vurgulandı. Bu konuda duyarlı olduklarını belirten televizyon yöneticileri de "Kurtlar Vadisi"nin yayından kaldırılması talebine olumlu yanıt verdi. Kararın, Show TV yönetiminin yapacağı toplantının ardından kamuoyuna açıklanacağı kaydedildi.

Daha önce de uyarmıştı

RTÜK, daha önce dizideki argo konuşmalarla cinayet ve şiddet sahnelerinin, RTÜK Kanunu'nun, "yayınların toplumun milli ve manevi değerlerine, Türk aile yapısına aykırı olmamasına" ilişkin hükmünü ihlal ettiği gerekçesiyle kanalı uyarmıştı.
Milli Eğitim Bakanlığı ile sivil toplum örgütlerinin yaptığı araştırmalar, çocuklarla gençlerin, Polat Alemdar başta olmak üzere dizideki mafya karakterlerinden ve olaylardan etkilendiğini ortaya koymuştu.