BIST 9.722
DOLAR 32,56
EURO 34,90
ALTIN 2.430,29
HABER /  GÜNCEL

Köprülerde yeni dönem

İstanbul Boğaziçi Köprüsü, yarın gece yarısından sonra paralı geçişe kapatılıyor

Abone ol

Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) veya Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) bulunmayan sürücüler, karşıya geçebilmek için yalnız Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü kullanabilecek.

Sistem hayata geçirildikten sonra da köprüler ile Mahmutbey ve Çamlıca gişe istasyonlarında OGS-KGS satışlarına devam edilecek.

''AZ KULLANAN İÇİN KGS DAHA HESAPLI''

Karayolları 17. Bölge Müdürü Yakup Dost, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, gelecek hafta, köprü geçişlerinin bulunduğu Okmeydanı, Zincirlikuyu, Mecidiyeköy ve Beşiktaş civarına ''OGS ve KGS'si olmayan sürücüler, Boğaziçi Köprüsü'nü kullanamaz'' şeklinde levhalar yerleştireceklerini ve bu durumdaki sürücüleri, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne yönlendireceklerini söyledi.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde de 4 tane paralı geçiş bulunduğunu ifade eden Yakup Dost, uygulama başladıktan sonra oluşabilecek yoğunluğun gözlenerek, durumun tekrar değerlendirileceğini söyledi.

''GEÇİŞLER YÜZDE 20 İNDİRİMLİ''

Dost, mevcut uygulamada, Boğaziçi Köprüsü'nden geçişlerin yüzde 66-67'sinin OGS ya da KGS ile yapıldığını belirtti. OGS ve KGS ile köprü geçiş ücretlerinin yüzde 20 indirimli olduğuna işaret eden Dost, ''Sürücülerin bu sisteme geçmeleri kendileri için de çok avantajlı; ekonomik olarak indirim sağlıyor, zaman kaybını önlüyor'' dedi.

Köprüyü az kullanan kişilere Kartlı Geçiş Sistemi'ni öneren Dost, OGS ve KGS hakkında şu bilgileri verdi:

- OGS: Satın alma ve kiralama olmak üzere 2 şekilde temin edilebiliyor. Bu konuda yetkili banka Ziraat Bankası. Cihazı satın almak için 40 dolar, aylık kiralama için ise köprü geçişi ücreti olan 3 YTL ödemek gerekiyor. Cihaz satın alındığında 30 ay, kiralandığında ise sınırsız garanti sağlanıyor.

- KGS: KGS'nin de nakit ve kredili olmak üzere 2 şekli bulunuyor. İş Bankası, Vakıfbank, Ziraat Bankası veya Halk Bankası'ndan 1-1,5 YTL karşılığında temin edilebilen nakit KGS için kontür yükleniyor, kredili KGS için ise harcamadan sonra ekstre ile ödeme yapılıyor.

OGS ve KGS arasındaki bir diğer fark, OGS ile geçiş yaparken aracınızı durdurmanıza gerek kalmıyor, sistem elektronik etiketi okuyor. Kartlı sistemde ise aracınızı durdurarak, kartınızı okuyucu üniteye 10 santimetreye kadar yaklaştırmanız gerekiyor.