BIST 7.949
DOLAR 28,88
EURO 31,53
ALTIN 1.894,38
HABER /  GÜNCEL

Kürtaj izni verilmeyen hasta kadın doğum yaptı

El Salvador'da, kürtaj talebi yüksek mahkeme tarafından reddedilen ağır hasta bir kadın, sezaryen operasyonuyla doğum yaptı ancak beyni ve kafatası gelişmeyen bebek beklendiği gibi kısa süre sonra öldü.

Abone ol

El Salvador'da, kürtaj talebi yüksek mahkeme tarafından reddedilen ağır hasta bir kadın, sezaryen operasyonuyla doğum yaptı.

22 yaşındaki Beatriz olarak tanıtılan genç kadının avukatları, eklem iltihabı ve böbrek yetmezliği hastası olan genç kadının yaşamının tehlikede olduğu gerekçesiyle mahkemeden kürtaj yapılmasına izin vermesini talep etmişlerdi.

Beyni ve kafatası tam olarak oluşmayan bebeğin doğumdan kısa süre sonra öldüğü açıklandı.

'Anensefali' olarak bilinen gelişim bozukluğu görülen bebeklerin tamamına yakını doğumdan hemen önce ya da hemen sonra yaşamını yitiriyor.

Yüksek Mahkeme'nin kürtaja izin vermemesine karşın sezaryen operasyonunun bu durumda kabul edilebilir bir müdahale olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı Maria Rodriguez, "Hamileliğin bu safhasında yapılacak müdahalenin kürtaj olmadığı açık. Bu bir erken doğum ve kürtajdan çok farklı" demişti.

Operasyon ardından Rodriguez, genç kadına iyi bir bakım sağlandığını söyledi ve sağlık durumunun ilerleyen saatlerde daha iyiye gideceğini umduğunu belirtti.

Beatriz'in tedavi gördüğü hastanedeki bir uzmanlar ekibi, Sağlık Bakanlığı ve insan hakları örgütleri Beatriz'in hamileliği sona erdirme talebine destek vermişti.

El Salvador'da kürtaj, hangi sebeple olursa olsun yasak. Çoğunluğu Katolik olan ülkede anayasa, 'döllenmeden itibaren' yaşam hakkını güvence altına alıyor.

Mahkeme yargıçları, aldıkları kararın gerekçesini, "Mahkememiz, annenin haklarının, doğmamış bir çocuğun haklarının önüne geçmesinin ya da bunun tam tersinin mümkün olmadığına karar vermiştir. Ayrıca, anayasayla güvence altına alınan 'döllenmeden itibaren yaşam hakkı', kürtajı kesinlikle yasaklamaktadır" ifadeleriyle açıklamışlardı.