BIST 8.009
DOLAR 28,95
EURO 31,85
ALTIN 1.903,96
HABER /  DÜNYA

Ankara Valiliği’nde Gezi Parkı açıklaması

Ankara Valiliği, Ankaralı vatandaşların genel hayatını olumsuz etkileyen, huzur ve güvenliğini ortadan kaldıran, dirlik ve düzeni bozmak ist...

Abone ol

Ankara Valiliği, Ankaralı vatandaşların genel hayatını olumsuz etkileyen, huzur ve güvenliğini ortadan kaldıran, dirlik ve düzeni bozmak isteyenlerin kanunlar karşısında hak ettikleri cevabı alacaklarını bildirdi.
Ankara Valiliği tarafından son günlerde yaşanan Taksim Gezi Parkı olaylarına ilişkin basın açıklaması yapıldı. İstanbul Taksim Gezi Parkı’nda yayalaştırma ve çevre düzenlemesi kapsamındaki faaliyetlere ilişkin olarak çeşitli sivil toplum örgütleri ve gruplarca İstanbul’da yapılan protesto eylemlerine destek vermek amacıyla Ankara’da 31 Mayıs 2013 tarihinde başlatılan gösteri ve yürüyüşlerin 1-3 Haziran 2013 tarihlerinde devam ettirildiği belirtilerek, bazı marjinal gruplarca geliştirilen yasadışı gösterilerin Ankara ilinde de sürdürülmek istendiği bildirildi.
Demokrasi, hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü içerisinde, temel hak ve özgürlükleri yüreklerinde hisseden Ankaralıların, kanunlara uygun olarak gerçekleştirdikleri toplantı ve gösteri yürüyüşleri ile basın açıklamalarına Ankara’da hiçbir şekilde müdahale edilmediği ifade edilerek, “Ancak, son birkaç gündür sosyal medya üzerinden verilen yalan ve yanlış bilgi ve mesajlarla; vatandaşlarımız ve özellikle de gururumuz ve geleceğimiz olan sevgili gençlerimizin kanunsuz eylemlere yönlendirilmek istendiği açıkça görülmektedir. Ankara ilinde sürdürülmek istenen kanunsuz eylemler, temel hak ve özgürlüklerimizin ayrılmaz parçası olan toplantı ve gösteri yürüyüşü özgürlüğünü aşarak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit eder boyutlara ulaşmış ve Ankaralıların ortak malı olan kamu tesis ve araçlarına büyük zararlar verilmiştir” denildi.
Ankara’da birkaç gündür devam eden ve marjinal grupların yönlendirdiği anlaşılan kanunsuz eylemler sonucunda; yapılan tüm uyarılara rağmen şehrin ortak mobilyalarına, toplu taşım araçlarına, otobüs duraklarına, reklam panolarına, trafik cam bariyerlerine, metro girişlerine, özel ve kamu iş yerlerine ve güvenlik araç ve görevlilerine saldırıda bulunularak önemli çevresel zarar ve hasarlara sebebiyet verildiği belirtilerek, belirlenen görüntü ve tespitlerin incelendiği, sorumlular hakkında yasal işlemlerin sürdürülerek sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılacağı vurgulandı.
Bu gelişmeler esnasında güvenlik kuvvetleri içerisinde gereklilik, ölçülülük ve orantılılık esaslarına uygun olmayan davranışlarda bulunanlarla görev, yetki ve sorumluluk sınırlarını aşan personellerin tespiti ile haklarındaki işlemlerin derhal ve kararlılıkla yapılacağı söylendi ve şöyle devam edildi:
“Başkent Ankara, Aziz Ankaralıların özgürlüklerinin ortak alanıdır ve hepimizindir. Ankaralı vatandaşlarımızın genel hayatını olumsuz etkileyen, huzur ve güvenliğini ortadan kaldıran, dirlik ve düzeni bozmak isteyenler kanunlarımız karşısında hak ettikleri cevabı elbette alacaklardır. Ancak Ankara ilinde kanunsuz gösteri yapan ve bu gösterilerine devam etmek isteyen bazı marjinal grupların toplumu kışkırtarak Ankara halkının genel hayatını ve huzurunu bozacak ve kamu güvenliğini olumsuz etkileyecek protesto eylemlerine yönlendirme gayretleri dikkatle izlenmekte olup sağduyularına sınırsız güven duyduğumuz Aziz Ankaralılara gerekli duyarlılığı göstermeleri, anlayışları ve akli selim davranmalarından dolayı teşekkür ederiz.”
(İHA)