BIST 1.408
DOLAR 8,70
EURO 10,36
ALTIN 497,16
HABER /  GÜNCEL

Kurban bayramı tarihi ne zaman resmi tatil kaç gün

2018 resmi günler takvimine göre bu sene en çok tatil Kurban Bayramı'nda olacak gibi görünüyor. Vatandaşlar Kurban bayramı ne zaman, kurban bayramı tatili 9 gün olur mu, çalışanlar kaç gün resmi izinli olacak sorularının yanıtını arıyor. Bu sene Kurban bayramı resmi tatili 4 bucuk gün olacak. Haftasonu ile birleşirse kurban bayramı tatili 9 gün olabilecek. Gözler resmi tatil açıklamasında.

Abone ol

Kurban bayramı tatili kaç gün olacak, 2018 yılı kurban bayramı ne zaman başlıyor, başlangıç tarihi ve kurban bayramı tatili detayları haberimizde. 2018 resmi tatiller takvimine bakıldığında bu sene Kurban bayramı 13 ağustos pazartesi günü arefe günü ile başlayacak. Öğleden sonra resmi olarak başlayan 2018 kurban bayramının 1. günü 14 ağustos salı günü, kurban bayramı 2. günü 15 ağustos çarşamba günü, 3. günü 16 ağustos perşembe günü, kurban bayramı tatili son günü ise 17 ağustos cuma günü olacak. Haftasonları ile birleştirilince 9 günlük bir kurban bayramı tatili olası görülüyor. Bu konuda henüz resmi bir açıklama yok.

Kurban bayramının 9 gün olacağına dair resmi bir açıklama henüz yok ama daha önceki yılları göz önünde bulundurunca 9 günlük tatil resmiyet kazanacak gibi duruyor.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN: Diyanet İşleri Başkanlığı sitesinde yer alan dini günler takvimine göre Kurban Bayramı’nın;

-1. günü 21 Ağustos Salı 2018,

-2. günü 22 Ağustos Çarşamba 2018,

-3. günü 23 Ağustos Perşembe 2018,

-4. günü 24 Ağustos Cuma 2018, olarak belirlenmiştir.

KURBAN BAYRAM TATİLİ KAÇ GÜN OLACAK: 2017 yılındaki Kurban Bayramı 30 Ağustos ile birleştiği için 11 gün tatil yapma şansı bulan çalışan kesim, 2018'de de Kurban Bayramı'nda uzun bir tatil yapma şansına sahip olabilecek. Kurban Bayramı'nın arefesi 20 Ağustos Pazartesi gününe denk geliyor. Takip eden Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma ise resmi tatil. Dolayısıyla bu sene Kurban Bayramı'nda yine 9 günlük bir tatil gözüküyor.

AREFE NEDİR? BU GÜNDE NELER YAPILMASI GEREKİR: Arefe (Arife), Kurban bayramının bir gün öncesi olan Zilhicce ayının dokuzuncu günüdür. Haccın iki rüknünden biri olan vakfe bugünde yapılır. Arefe günü Arafat'ta, öğle namazının farzı ile ikindi namazının farzı öğle vaktinde peş peşe kılınır.

Arefe günü güneş batınca hacılar Arafat'tan Müzdelife'ye hareket ederler. Arefe günü, Arafat'ta hacılar, vakitlerini dua, namaz, zikir, tesbih, va'z dinleme, Kur'ân okuma vb. ibadetlerle geçirirler.

Peygamberimiz arefe gününün faziletine ilişkin olarak "Arefe gününden daha çok Allah'ın cehennem ateşinden insanları âzat ettiği bir gün yoktur" buyurmuş, yine "Arefe günü tutulan orucun bundan önce ve sonra birer yıllık günahları örteceği Allah'tan umulur" dediği (Müslim, “Sıyâm”, 196-197) nakledilmiştir.

Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar yirmi üç vakit farz namazların peşinden, selâmdan sonra teşrik tekbiri getirmek vaciptir.

KURBAN NEDİR: Sözlükte “yaklaşmak, Allah’a yakınlık sağlamaya vesile olan şey” anlamına gelen kurban, dinî bir terim olarak, “ibadet maksadıyla belirli bir vakitte belirli şartları taşıyan hayvanı usulünce boğazlamak, ya da bu şekilde boğazlanan hayvan” demektir. Arapça’da bu şekilde kesilen hayvana udhiyye denilir.

İnsanlık tarihi boyunca hemen bütün dinlerde kurban uygulaması mevcut olmakla birlikte şekil ve amaç yönüyle aralarında farklılıklar bulunur. Kur’an’da Hz. Âdem’in iki oğlunun Allah’a kurban takdim ettiklerinden söz edilir (el-Mâide 5/27); bir başka âyette de ilâhî dinlerin hepsinde kurban hükmünün konulduğuna işaret edilir (el-Hac 22/34). Ancak Yahudilik ve Hıristiyanlık’ta kurban telakkisi bir hayli değişikliğe uğramıştır. Hıristiyanlık’ta İsâ’nın çarmıha gerildiği ve bunun insanoğlunun aslî günahına karşı Baba’nın oğlu İsâ’yı feda etmesi olduğu inanışıyla kurban telakkisi özel bir anlam kazanmıştır.

İslâm’da kurbanın dinî hükmüyle ilgili olarak Kur’an’da, Hz. Peygamber’in sünnetinde önemli açıklamalar yer almış, bu çerçevede oluşan fıkıh kültüründe de konu hakkında ayrıntılı bilgi ve hükümler derlenmiştir.

Kurban gerek fert gerekse toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan mali bir ibadettir. Kişi kurban kesmekle Allah’ın emrine boyun eğmiş ve kulluk bilincini koruduğunu canlı bir biçimde ortaya koymuş olur. Müminler her kurban kesiminde Hz. İbrâhim ile oğlu İsmâil’in Cenâb-ı Hakk’ın buyruğuna mutlak itaat konusunda verdikleri başarılı sınavın hâtırasını tazelemiş ve kendilerinin de benzeri bir itaate hazır olduğunu simgesel davranışla göstermiş olmaktadır.

KURBAN KESERKEN NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR?

1. Usulüne göre bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir. Bu şekilde yapılan bir kesim sırasında, hayvanın omuriliğinin kesilmesi mekruhtur. Bu konuda etlik kesim ile kurbanlık kesim arasında bir fark yoktur.

2. Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına özen gösterilmelidir.

3. Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Bu nedenle hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve kesim işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir.

4. Çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır.

ÖNCEKİ HABERLER
HDP Ardahan milletvekili adayları 27. dönem listesi
HDP Ardahan milletvekili adayları 27. dönem listesi
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
HDP Siirt milletvekili adayları 27. dönem listesi
HDP Siirt milletvekili adayları 27. dönem listesi
ÖSYM-ISG soru cevapları sayfası öğrenme TC şifresi ile
ÖSYM-ISG soru cevapları sayfası öğrenme TC şifresi ile
HDP Mardin milletvekili adayları 27. dönem listesi
HDP Mardin milletvekili adayları 27. dönem listesi
HDP Şanlıurfa milletvekili adayları 27. dönem listesi
HDP Şanlıurfa milletvekili adayları 27. dönem listesi
HDP Adıyaman milletvekili adayları 27. dönem listesi
HDP Adıyaman milletvekili adayları 27. dönem listesi
HDP Kilis milletvekili adayları 27. dönem listesi
HDP Kilis milletvekili adayları 27. dönem listesi
HDP Gaziantep milletvekili adayları 27. dönem listesi
HDP Gaziantep milletvekili adayları 27. dönem listesi
Listeye alınmayan CHP’li Eren Erdem'e bir şok daha!
Listeye alınmayan CHP’li Eren Erdem'e bir şok daha!
Yorumlar