YAZARLAR

Kum saati ters çevrildi süreç başladı

Avrupa çöküş sürecine girmiştir.

İsmail GÜZELiguzel@nestech.net

Avrupa çöküş sürecine girmiştir.

Patlayıcılarla kontrollü yıkılan bir binanın çöküşanını seyretmeyen yoktur. Ya da Manhattan adasında bulunan DünyaTicaret Merkezi'nin büyük bir gürültü ve toz bulutu yayarakyıkılışı hala hatırımızdadır. İşte batılı devletlerde şuursuzca veadaletsiz yürüttükleri siyasetin sonucu bütün kurumları ile beraberkontrolsüz bir biçimde büyük bir gürültü ile çökmeye başlayacak.Kum saati ters çevrildi. Süreç başladı.

Anlaşılan o ki son bir kaç senedir Avrupa yeteneklilider ve entellektüel seviyesi yüksek kadrolardan yoksun.

Belkide hep böyleydi. Biz anlamıyorduk. Çünküiçerideki batı hayranlığı gözleri kör etmiş. Her daim el pençedivan modu ile bakılmış ilişkilere. Bugüne kadar dirayetle karşılıkveren bir lider ya da kadro yoktu. Ülke çıkarlarından önce batınınçıkarlarına göz yuman bir siyaset aklı vardı. İlk defa biri "KralÇıplak" dedi. Avrupa'nın siyasi karşılığının biz de de mevcutolduğunu gösterdi, bize kim olduğumuzu hatırlattı. Biz aslında 16devlet kurmuş bir toplumun devamıydık..

Geleceği karanlık görülen ve kendi kurdukları düzendeyok olmaya mahkum olan Avrupa, kendinden de olmayana hayat şansıvermiyor.

Almanya, Hollanda ve İsviçre'nin Türk devletine karşıtutumları gösteriyor ki Avrupa kıtasının genelinde fikirleriylegündem yaratma kabiliyetine sahip entelektüel kıtlığı baş göstermişdurumda. Dünya varolduğundan beri kurulan her devlet kendi çıkarınıdiğerinin üstünde gördü. Hiç bir kurgunun tesadüf olmadığı,devletler için sadece çıkarların ön planda olduğu bir dünyadayaşıyoruz.

Siyaset dünyasında oyun kurmanın en iyi yolu, kurulandenklemleri iyi okuyup anlayabilmek, formüllerini doğru uygulamakve en önemlisi güçlü bir irade ve cesarete sahip olmaktır. Kendisavundukları düzen üzerinden ayar üstüne ayar çektiğimiz bilhassaAlmanya'nın başı çektiği AB ülkelerini çok germiş vaziyetteyiz.Birinci dünya savaşından sonra ilk defa oyun kuran ve oyunuistediği gibi yönlendiren bir anlayışla karşı karşıya kalmış olanAB, acemice hamleler yaparak Türkiye'nin üzerine besledikleri terörörgütleriyle geliyor.

Ekonomik krizle boğuşan üstüne üstlük siyasi hamlekısırlığı yaşayan AB terör örgütlerinden medet umar hale geldi.AB'ye her platformda ders verir hale geldik. Hem insanlık hemdiplomasi.

Türkiye gündem belirleyen bir ülke haline dönüştükçeülke üzerinde ki baskılar her geçen gün daha da artıyor. Dilekolay, 7 milyar insanın yaşadığı dünyada gündemi belirlemek hiç dekolay değil. Türkiye bunu becerebilen 5 ülkeden biri. Siyasetkurumu harıl harıl çalışıyor. Her yerde neredeyse dünyanın herkıtasında diplomasi savaşları veriyoruz.

Ülke genelinde ki yatırımlarda cabası. Özellikleyerli teknolojiyle yerli silah üretimi tam gaz devam ediyor.Millileşme hamlesinde bir çok yeniliğe imza atmaya devam edenkurumlarımız her geçen gün yeni bir silahla dünya gündeminde yerinialıyor. Şu ana kadar devam eden projelerle birlikte yüzde yetmişlikbir orana varan milli silahlanma AB ülkelerince tehdit olarakalgılanmakta.

Teknoloji demişken....

Gün geçmiyor ki yeni bir olay yeni bir haber olmasın.Türkiye'nin gündemi her daim dolu. Beyin jimnastiğini en fazlayapan milletiz. Çoğu insanımız çoğu devlet meselelerine vakıfdurumda. İnternetin insanlığa kattığı en büyük nimet. Herşeyianında öğrenebilme ve araştırabilme kabiliyeti sağlayan vegünümüzün en iyi iletişim aracı internet her evde mevcut. Yedidenyetmişe herkes gündemi internet aracılığıyla takip edebiliyor. 68yaşındaki annem internete bağlanabilen akıllı telefonu sayesindegündemi ve yorumları takip edebiliyor. Annem kim olduğunu bilmesedeDavid Rockefeller'in öldüğünün haberini benimlepaylaşabiliyor..

David Rockefeller kim mi...

Organizasyonlarıyla yeryüzüne yayılmış dünyanın enbüyük bankalarını yöneten günümüzün en güçlü ve en zengin 13ailesinden biri. Devletleri ve finansal kurumlarını yöneten enbüyük güç olarak bilinen Rockefeller ailesinin yaşayan enbüyüğüydü.

Dünyayı yöneten güçlerin başkanı olarak bilinen DavidRockefeller, kimlik kartında kendisini "dünya devlet adamı" olaraklanse etti. Amerika'nın 1945 ikinci dünya savaşı sonrası baskın güçolarak dünyayı yönetmesinin arka planındaki organizasyonlarda onunimzası var. ABD’de 20’yi aşkın çok uluslu şirketin uyum ve düzeninisağlar, yönlendirirdi. Ortadoğu'da ki çoğu gelişmelerden de osorumluydu.

David Rockefeller, Standard Petrolün kurucusu olan ve19. yüzyıl sonlarında ABD başta olmak üzere dünyanın en zengin işadamı olarak gösterilen John D. Rockefeller’in torunu.

Çocukluğunu New York yakınlarında dedesininmalikanesinin bulunduğu Kykuit’teki şatoda geçirdi. 1936 yılındaülkenin en iyi üniversitelerinden biri olan Harvard'dan mezun olurolmaz dedesinin de ortak olduğu Chase Manhattan bankasında müdüryardımcısı olarak işe başladı. Chicago Üniversitesinde doktorasınıtamamladığı yıl olan 1940'da 2. Dünya Savaşı’nın da patlak vermesiüzerine Amerikan ordusunda görev aldı.

Savaş sonrası New York'a dönerek ailesine ait olan 6.sokak ile 48 ve 51. caddeler arasında bulunan RockefellerMerkezinde iş hayatına büyük bir dönüş yaptı.

Rockefeller, 1946 yılında Chase Manhattan Bank’ınyönetim kuruluna girdi. Chase, kısa zamanda dünyanın her yerinde1000 yerel banka ile ilişkilerini geliştirdi. Chase’nin 1960yılında başkanı oldu. Chase’nin kuruluşu çok eskilere 1798 yılınagidiyordu.

New York Manhattan da kurulan ve gelişen Chase,1930’lu yıllardan sonra Rockefeller ailesinin petrol deviStandard’ın parçalanması ile ortaya çıkan şirketlerin sermayesi ilekısa zamanda büyüdü. 1950’li yıllarda Chase’in kontrolü, yönetimiDavid Rockefeller’in elinde idi. Aynı yıllarda ABD’nin bir başkabankası National City Bank New York, David Rockefeller’in amcasıWilliam Rockefeller’in elinde büyümüş, ABD’nin en büyük bankalarıarasına girmişti.

Chase Manhattan Bank, 1996 yılında ABD’nin önde gelenfinans ve yatırım kuruluşu JP Morgan ile birleşme kararı aldı. 2000yılında birleşme gerçekleşti. Bankanın yeni ismi de "JP Morgan andChase" olarak değiştirildi.

Bu aile tabiri caizse dünya ki tüm finans işi ileuğraşan kişi ya da devletlerle ortaklığı var. Altından elmasa,petrolden bankacılığa, gıdadan turizme, sigortadan sinemaya vesilah sanayisine varan her sektörde güçlü... İşte bu aile yapısıgereği Almanya ve Hollanda gibi ülkeleri yönetiyor. Bu aileler ABülkeleri üzerinden dolayısıyla terör üzerinden Türkiye'ye karşısavaş açmış durumda.

Neticede,

Tecrübesiz, şuursuz, özgüvenini kaybetmiş,yeteneksiz, çapsız Avrupa'lı liderler yalan yanlış ve hiç de insaniolmayan politikalarıyla Avrupa'nın batışını hızlandırıyor.

Kendi ülke sınırları dışında, üzerinde egemenlikkurup yönettiği düzeni yürütebilmek için dünyaya ahlaksızlık yayan,yalan ve dolanlarla milletleri tutsak etmekten rahatsız olmayanbatılı devletler kendi çöküşlerine şahit olacak.

Yorumlar7 yorum