BIST 2.864
DOLAR 17,93
EURO 18,40
ALTIN 1.039,38
HABER /  GÜNCEL

Köylüler, görevlileri dereye attı

Elektrik iletim hattı için direk dikmeye gelen görevliler, köylülerin büyük tepkisiyle karşılaştı.

Abone ol

Çanakkale'nin Lapseki ilçesine bağlı Yenice Köyü'ndeki bahçelerin arasından geçmesi planlanan elektrik iletim hattı için tarlalara dikilmesi planlanan direklere yer tespitine gelen görevliler, durumdan haberdar olup nöbet tutan köylülerin tepkisiyle karşılaştı. Çıkan olaylar sırasında görevlilerin bölgeden geçen bir dereye atıldıkları ileri sürülürken, öfkeli köylüleri destek kuvvet isteyen jandarma ekipleri güçlükle durdurdu.

Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) tarafından projelendirilen ve Balıkesir'den başlayıp Çanakkale'nin Biga ve Lapseki ilçelerine ulaşan enerji iletim hattı, Yenice Köyü sakinlerini ayaklandırdı. Lapseki'ye bağlı Yeniceköy'de enerji nakil hattının meyve bahçelerinden geçmesi, tepki çekti. Daha önce de eylem yapan köylüler, direk ölçümü için görevlilerin bölgeye geleceği haberini alınca nöbet tutmaya başladı.

Jandarma eşliğinde gelen görevliler, ölçüm yapmak için boş tarlalarda çalışmaya başladı. Ekiplerin çalışmaya başladığı haberi köy merkezine ulaşınca yüzlerce kişi bölgeye geldi. İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı timlerin durduramadığı köylüler, ölçüme gelen memurların peşinden koşturdu. Kaçan görevlilerin köylüler tarafından dereye atıldığı iddia edilirken kalabalık, takviye kuvvet isteyen jandarma ekiplerince durdurulabildi. Jandarma ekipleri köylüler ile ekipler arasından etten duvar ördü. Köylülerin sert bir direnişi ile karşılaşan yetkililer, Lapseki Adliyesi'nde görev yapan hakimin talimatıyla olayların can ve mal kaybına dönüşmemesi için geri adım atmak zorunda kaldı.

Köylüler çalışanları engellemeye devam edeceklerini belirtti

TEİAŞ çalışanlarını engellemeye devam edeceklerini söyleyen köylüler, "Köy halkı olarak meyve bahçelerimizin içinden geçecek olan yüksek gelirim hattı için halkımız ayaklandı. Bu proje başlarken köyümüzün üst tarafından geçiyordu. Daha sonra meyve bahçelerinin içine alındı. Biz buna kesinlikle izin vermeyeceğiz. Bugün güzergah tespiti için geleceklerini duyduk ve o yüzden engellemeye çalıştık. Bizler yapılacak hizmete karşı değiliz, yeni güzergahtan geçecek hatta karşıyız. Daha önceki projede köyümüzün güneyinden geçen ve kıraç topraklardan geçeceği için bize zarar vermeyecek olan hat şimdi köyün güneyinden geçirilerek meyve bahçelerimizin içine sokulmak isteniyor. Tarlalarımız zarar görecek, meyve bahçelerimizin içine direkler dikilecek. Bu direkler her dikildiği yerde 500 metrekare yer işgal ediyor. Küçük parçalara sahip meyve bahçelerinde ekecek yerimiz kalmayacak. Bizleri resmen tarlalarımızdan kovuyorlar. En riskli tarafı yüksek gerilimin yayacağı radyasyondur. Elektriksiz, enerjisiz bir ülke düşünemeyiz, getirilecek hizmete de karşı değiliz. Fakat bu hattı ilk projede yer alan güzergahtan geçirsinler. Birileri 3-5 kuruş kar elde edecek diye köy halkını hiçe saymalarına izin veremeyiz." dediler.

ÖNCEKİ HABERLER
Faruk Çelik'ten Meclis'te Selfie pozu
Faruk Çelik'ten Meclis'te Selfie pozu
Yeni nüfus cüzdanlarında sona gelindi
Yeni nüfus cüzdanlarında sona gelindi
Dağda ölü bulundu
Dağda ölü bulundu
Nazlı Ilıcak 'Cemaat cuntası'ndan mı?
Nazlı Ilıcak 'Cemaat cuntası'ndan mı?
Kar manzaraları adeta büyüledi
Kar manzaraları adeta büyüledi
Borsa artışla açıldı
Borsa artışla açıldı
’Gazeteciler’ grubuna şafak operasyonu
’Gazeteciler’ grubuna şafak operasyonu
İşte Salman Khan’ın yeni filmi !
İşte Salman Khan’ın yeni filmi !
Hırsızlar evi soyup soğana çevirdi
Hırsızlar evi soyup soğana çevirdi
Allah cemaatçilere ceza çektiriyor!
Allah cemaatçilere ceza çektiriyor!