BIST 5.389
DOLAR 22,26
EURO 23,92
ALTIN 1.402,71
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

Korsanlar Örümcek Adama karşı

Beyazperdenin iki dev prodüksiyonu aynı anda vizyonda. Aralarında kıyasıya gişe yarışı yaşanıyor.

Abone ol

Beyazperdenin iki dev prodüksiyonu ''Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu'' ile ''Örümcek Adam-3'' arasında kıyasıya gişe yarışı yaşanıyor.

Seyirciyle geçen hafta sonunda buluşan ''Karayip Korsanları''nın yeni filmi dünya çapında 6 günde 401 milyon dolar, 4 Mayısta gösterime giren rakibi ''Örümcek Adam'' ise bu süre içerisinde dünya çapında toplam 806 milyon dolarlık gişe hasılatına imza attı.

Sinema sektörü yayın organı ''variety'' ile uluslararası ''box office'' sitesinin haberlerine göre, iki ünlü serinin üçüncü halkaları arasında mücadele tüm hızıyla sürüyor.

''Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu'' isimli yapım, ABD'de tatil olan ''Anma Günü-Memorial Day'' haftasına rastlayan açılışını görkemli yaptı. Her ne kadar serinin ikinci filmi ''Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı''nın açılış rekorunu kıramasa da film, Anma Günü haftasında bugüne kadar gösterime giren yapımlar arasında bir rekora imza attı. ABD sinemalarında 156 milyon 55 bin dolar gişe hasılatı yapan film, böylece 122.9 milyon dolarlık hasılatla bu rekoru elinde bulunduran ''X-Men: Son Direniş'' adlı filmi de tahtından indirmiş oldu.

''Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu'', 25 Mayıstan itibaren 4 günlük süre içinde ABD'de 156 milyon 55 bin gişe hasılatı yaptı. Bazı ülkelerde daha önce gösterime giren film, bu 6 günlük sürede ABD dışındaki dünya sinemalarında toplam 245 milyon dolar hasılata imza attı. Film, böylece tüm dünyada toplam 401 milyon 55 bin dolarlık gişe hasılatı elde etti.

ÖRÜMCEK ADAM HEDEFE TIRMANIYOR
''Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu'' isimli film, ABD sinemalarında gösterime girdikten sonra 3 gün içinde toplam 112.5 milyon dolarlık açılış hasılatı elde etti.

Bu süre içinde ''Örümcek Adam-3'' 151.1, ''Shrek-3'' ise 121.6 milyon dolarlık hasılata imza attı.

Hedefine ''kararlı adımlarla'' tırmanan ''Örümcek Adam-3'', ABD sinemalarında 307 milyon 754 bin, ABD dışındaki sinemalarda 500 milyon 997 bin, dünya çapında ise 808 milyon 751 bin dolar gişe hasılatı elde etti.

Yönetmenliğini Sam Raimi'nin üstlendiği ''Örümcek Adam-3'' adlı yapımda, süper kahramanı canlandıran Tobey Maguire'a, Kirsten Dunst, Willem Dafoe, James Franco ve Thomas Haden Church eşlik ediyor.