BIST 1.392
DOLAR 8,46
EURO 10,06
ALTIN 497,30
YEREL

Koronavirüs ile mücadelede en başarılı hastanelerinden biri ilk defa içeriden görüntülendi

İstanbul Sancaktepe’de Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınan koronavirüs hastalarının hastaneye geldiği ilk andan itibaren taburcu olma aşamasına kadar olan süreç görüntülendi. Virüs ile mücadelede en ön safta yer alan sağlıkçıların, pandemi servislerindeki virüslü hastalara yönelik çalışmaları ilk defa yakından görüntülenmiş oldu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle sağlık çalışanlarının yükü daha da arttı. Her gün çok sayıda kişi koronavirüs nedeniyle hastanelere başvuruyor. O hastanelerin başında ise , Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi geliyor. Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi koronavirüs tedavisinde önemli başarılara imza atıyor. Bu başarıların arkasında ise sağlık savaşçıları yer alıyor. Yoğun bakım ve entübe hastalarıyla ilgilenen sağlık çalışanları zor şartlar altında, fedakarca mücadele ediyor. Gece gündüz demeden pandemiyle mücadele eden sağlıkçılar, en büyük risk grubunda bulunuyor ve bazıları 1 aydır ailesini görmeden koronavirüs ile mücadelede en ön saflarda yer alıyor.

İstanbul’da koronavirüs ile mücadele kapsamında en başarılı hastaneler arasında yer alan Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesinde koronavirüs şüphesi ile hastaneye gelen hastaların test aşamalarından tedavi aşamasının sonuna kadar olan süreç yakından görüntülendi. Kovid 19 şüphesi ile hastaneye başvuran ve aynı zamanda 112 sağlık ekiplerince özel kı-afetli tulumlar ile Hastaneye getirilen hastalar büyük bir titizlikle test aşamasından geçiriliyor. Hastanın sağlık durumuna göre kalıcı bir hastalığı varsa koronavirüslü hastalar için oluşturulan özel servislerde tek kişilik odalarda tedavileri yapılıyor. Ayrıca durumu ağırlaşan hastalar özel oluşturulan yoğun bakım ünitelerine alınarak solunum cihazları eşliğinde tedavileri devam ediyor.
Şehit Profesör Doktor İlhan Varank Eğitim ve Ataştırma Hastanesi Baş hekimi Doçent Doktor Nurettin Yiyit tedavi sürecini anlattı.

"Koronavirüs hastaları için özel alanlar oluşturduk"

Başhekim Yiyit konuşmasının devamında “Hastalarımızı genelde acil servisten yada kovid bölümünden yani koronavirüslü hastaların başvurduğu bölümden ya da polikliniklerden kabul edebiliyoruz. Kovid bölümümüzü izole ettik ve binamızdan ayırdık. Acil servis bölümünden kabul ettiğimiz hastaları özel izole edilmiş alanlara özel ambulanslarla getiriliyor. Bu alanlarda hastaların tetkiklerini yapıyoruz. Numunelerini alıyoruz burada tomografi dahil tüm tetkikleri yapılıyor. Aynı zamanda 24 saat enfeksiyon hastalıkları uzmanlarının kontrol ettiği bir sistem kurduk. Bunun yanı sıra hastaların 24 saat radyoloji tetkiklerinin yapılabileceği ve radyoloji uzmanları tarafından kontrol edilebileceği bir sistem kurduk. Hastanın endikasyonu varsa biz genellikle Akciğerleri etkilenen hastaları yatırıyoruz. Bir kısım hastaları da evinde tedavi edilebilecek hastaları ilaçlarını vererek evlerinde tedavi ediyoruz” diye konuştu.

"Hastalarımızı yoğun bakıma veremden tedavi etmeye çalışıyoruz"

Hastaları yoğun bakıma vermeden tedavi etmeye çalıştıklarını belirten Başhekim Yiyit, “Hastanemizin ilk günden gelen tecrübesi mümkün olduğunca hastalarımızı yoğun bakıma vermemek, veriyor isek de entübe etmemek ve oksijen seviyesini yüksek tutarak iyileşme sürecine geçmek istiyoruz. Bunun doğrultusu olarak da yoğun bakıma çok hasta vermedik ama yoğun bakım odalarımız tek kişilik izole odalardan oluşan negatif basınçları olan toplamda 76 adet yoğun bakım yatağımız var” diye konuştu.
Sağlık Bakanlığımız destansı bir mücadele veriyor. Ölüm oranımız % 1’in altında Başhekim Yiyit konuşmasının devamında “Pendeminin başladığı günden bu güne kadar. 57 bin başvuru aldık. İlk değerlendirmemiz doğrultusunda 11 bin koronavirüs şüphesi tespit ettiğimiz hastalardan 2 bin civarı hastayı yatarak tedavi ettik. Allah’a şükürler olsun çok başaralı bir süreç geçirdiğimizi düşünüyorum. Ölüm oranlarımız yüzde birin altında doğru etkili bir yaklaşım ve bakanlığımızın aldığı kararlar doğrultusunda tedavilere erken başlayarak oksijen tedavisi maksimum düzeyde vererekten hastaları yoğun bakıma muhtaç bırakmayacak bir anlayışla ilerledik. Yüzde 1’ lik oranla Sağlık Bakanlığımızın verdiği destansı bir mücadele görev alarak katlıda bulunmaktan gurur duyuyoruz” diye sözlerini tamamladı.

Sitene Ekle
ÖNCEKİ VİDEOLAR
Rusya görüntüleri paylaştı! S-400'ler hedefleri böyle vurdu
Rusya görüntüleri paylaştı! S-400'ler hedefleri böyle vurdu
Yalova'da kumar oynayan 6 kişiye koronavirüs tedbirlerini ihlalden ceza
Yalova'da kumar oynayan 6 kişiye koronavirüs tedbirlerini ihlalden ceza
Hindistan'da koronavirüs yasaklarına uymayan halk polisi taşlarla kovaladı
Hindistan'da koronavirüs yasaklarına uymayan halk polisi taşlarla kovaladı
Türk astrofotoğrafçı, uzaydaki ender anı görüntüledi
Türk astrofotoğrafçı, uzaydaki ender anı görüntüledi
Türkiye'nin Filistin için hazırladığı tıbbi malzeme uçakla gönderildi
Türkiye'nin Filistin için hazırladığı tıbbi malzeme uçakla gönderildi
60 saniyede bugün (30 Nisan 2020)
60 saniyede bugün (30 Nisan 2020)
Paris sokaklarında korona sessizliği
Paris sokaklarında korona sessizliği
NASA, Mars helikopterinin ismini açıkladı
NASA, Mars helikopterinin ismini açıkladı
İtalya sokaklarında yasa dışı at yarışı görenleri hayrete düşürdü
İtalya sokaklarında yasa dışı at yarışı görenleri hayrete düşürdü
Uçakta öksürmek koronavirüsü tüm kabine yayıyor
Uçakta öksürmek koronavirüsü tüm kabine yayıyor