BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  SAĞLIK

Korkutan koronavirüs araştırması! İyileşenlerin üçte birinde hastalık geri dönüyor

Covid-19'un akut bir mikrobik hastalık olduğunu ateş, üşüme, titreme, boğaz ağrısı, öksürük, nefes darlığı, ciddi düzeyde halsizlikle kendini gösterdiğini söyleyen Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, İngiltere'de yapılan bir araştırmanın sonucunu da köşesinde paylaştı. Bu araştırmaya göre koronavirüsü atlattıktan sonra iş bitmiyor...

Abone ol

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, bugünkü köşesinde İngiltere'de yapılan bir araştırmanın sonucunu paylaştı. Bu araştırmaya göre 2020’nin ilk sekiz ayında Covid-19 tanısıyla tedavi edilen 47 bin 780 hastanın yüzde 30’unun (14 bin 140 hastanın) iyileştikten sonraki 140 gün içerisinde nefes darlığı, kan şekeri yüksekliği ve/veya kalp damar hastalığı ile ilgili bazı önemli problemler nedeniyle yeniden hastaneye yattıklarını, daha da önemlisi bu kişilerin yüzde 12.3’ünün hayatlarını kaybettiğini gösterdi.

Hastalığın tekrarı ve akciğer/kalp damar hastalıkları komplikasyonları nedeniyle yeniden hastaneye yatmak zorunda kalan hastaların önemli bir bölümünü ise yaşlıların (65 yaş üzerindekilerin) oluşturduğu saptandı.

Bilinen yönleri henüz sınırlı

Covid-19 hastalığının bilinen yönlerinin henüz son derece sınırlı olduğunu belirten Müftüoğlu, "Hatta bazı veriler bize hastalık sonrasında farklı organlarda (beyin, karaciğer, böbrek, kalp) otoimmün bazı hasarların da ortaya çıkabileceğini düşündürüyor. İşte bu nedenle, özellikle Covid-19 geçiren herkesin ama özellikle de 50 yaş üzerindekilerin hastalık sonrasında da sağlıklarına özen göstermeleri ve dikkatle izlenmeleri gerekiyor." ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
4 büyüklerin istediği Ahmed Kutucu'nun yeni takımı belli oldu
Savunma Sanayii Başkanı Demir: İhtiyaçlarımızı çok büyük oranda yerli üretimle karşılıyoruz
Ali Sabancı serveti ne kadar şirketleri hangisi?
Ticaret Bakanlığı duyurdu! 375 firmaya fahiş fiyat cezası
Türkiye'ye yatırım yapan akıllı telefon şirketleri üretim için gün sayıyor
Dershaneler açılacak mı 2021 ne zaman açılacak son haber geldi
Alanyaspor'da Efecan ve Ufuk şoku
Türkiye’den 525 bin kişiye temiz su
Niğde'de TIR'ın dorse kapağı açıldı! Tonlarcası yola saçıldı
Altını dolar yaktı! Daha fazla düşecek mi? Ekonomistlerden yatırımcıya uyarı geldi
Yorumlar 4 yorum