BIST 7.949
DOLAR 28,87
EURO 31,50
ALTIN 1.889,56
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

Konserlerine 50 yıllık gitarıyla çıkıyor

Dünyanın önde gelen gitar virtüözlerinden biri kabul edilen flamenko sanatçısı ve besteci Victor Monge Serranito, konserlerine 50 yıllık gitarıyla çıkıyor.

Abone ol

Uniq İstanbul Tamirhane'de konser veren Serrenito, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 8 yaşındayken, babasının gitarıyla kendi kendine çalışarak, gitar çalmayı öğrendiğini ifade etti.

Başarılı sanatçı Serranito, babasının çok az gitar çalabildiğine dikkati çekerek, "Ben çocuk yaşta başladım. Ünlü gitaristleri taklit ediyordum ama daha o zaman, çaldığım şarkılara kendimden bir şeyler katıyor, hatta şarkıları çalarken farkında olmadan yeni besteler yapıyordum. 12 yaşında profesyonel olarak gitar çalmaya başladım. Abim ve bir arkadaşımla, 'Los Serranos' isimli 3 kişilik bir grup kurduk. Ben içlerinde en küçüğü olduğum için lakabım, İspanyolca'da daha küçük anlamına gelen 'Serranito' oldu" dedi.

Müzik kariyerinde 60 yılı geride bırakan 73 yaşındaki ünlü sanatçı, gitara ilgi duyan gençlere tavsiyelerde bulunarak, "Çok fazla ve dikkatli dinlesinler. Ayrıca çok fazla çalışsınlar" diye konuştu.

Victor Monge Serranito, sahnede kullandığı 50 yıllık gitarın, İspanyol gitar üreticisi Ramirez tarafından kendisi için özel üretildiğinin altını çizerek, "Ramirez bunu benim için yaptı ve sadece benim kullanmam için hediye etti. Gitarımı yapan kişi vefat etti ancak yeğeni de benim için özel bir gitar yapıyor. Bu gitarımı 1965'te hediye etmişlerdi, kullanıyorum hala. Bunun dışında, yine her biri birbirinden özel 11 gitarım daha var" ifadelerini kullandı.

"HARBİYE'DEKİ KONSERİMİ UNUTAMIYORUM"

Türkiye'ye 8-9 kez konser için geldiğini vurgulayan sanatçı, İstanbul, Ankara ve İzmir'de sahne aldığını söyledi.

Serranito, sanat hayatı boyunca gerçekleştirdiği en unutulmaz konsere ilişkin de şu bilgileri verdi:

"En mükemmel konserimi, İstanbul'da verdim. Bunu her yerde de dile getiriyorum. Tam tarihini hatırlayamıyorum ama 1990'ların başındaydı. Harbiye Açıkhava Sahnesi'nde verdiğim konser. Hikayesi çok güzel. Konser başladığında hafif hafif yağmur yağıyordu. Tam o sırada elektrik gitti. Dolayısıyla ses sistemi ve tüm ışıklar gitti. Orkestra sahnedeydi ve dinleyiciler karşımdaydı. Ne yapacağımızı bilmiyorduk. Sahnenin iyice önüne doğru gittim ve şarkıları çalmaya başladım. Bütün dinleyiciler çıt çıkarmadan dinliyordu. Müzik dışındaki tek ses, yağmurun şemsiyelere çarparken çıkardığı sesti. Konserin sonunda dinleyiciler, 'Serranito seni seviyoruz' diye tezahürat yapıyordu."

Türkiye'ye her gelişinde, İstanbul'u daha değişmiş bulduğunu aktaran sanatçı, "İstanbul, gerçekten büyüyor. Havaalanından gelirken de gördük, binalar yükseliyor, arabalar çoğalıyor. İstanbul ve bu şehrin insanları çok değişiyor" dedi. 

Kariyeri boyunca yüzlerce beste yapan ve sayısız ödül kazanan sanatçının 20'ye yakın albümü yayımlandı.