BIST 8.026
DOLAR 28,90
EURO 31,45
ALTIN 1.922,16
HABER /  GÜNCEL

Türk askerleri Musul'da IŞİD'e karşı bunu koruyor

TSK'nın Musul'da neden bulunduğu ortaya çıktı. TSK askerleri, IŞİD tehditi altındaki Musul Barajı'nın güvencesi oldu. IŞİD'in barajı vurması halinde Musul'un sular altında kalacağı belirtildi.

Abone ol

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Musul'un 12 kilometre kuzeyindeki Başika'ya takviye güç göndermesinin nedenleri ortaya çıktı.

İran ve Rusya'nın baskısıyla Bağdat yönetiminin sert çıkışlar yaptığı Türkiye'nin gönderdiği askerler Irak halkının da koruyucu gücü oldu. Türkiye, yaklaşık 1,5 yıldır Musul'un kontrolünü elinde bulunduran IŞİD'in yeni hedeflere yöneleceği planına dair istihbarat alınca harekete geçti.

IŞİD EN BÜYÜK HEDEFİ

TSK ve MİT'e gelen istihbaratın detayları ise şöyle: IŞİD, Musul'da kontrolü aldığı günden bu yana Şengal, Zummar ve Telafer ilçeleri üzerinden tam 14 kez eski adı Saddam Barajı olan Musul Barajı'nı ele geçirmeye çalıştı. IŞİD bu hedefine ulaşmak için de 7 bin militanını hazır hale getirdi. Irak'ın en büyük barajı olan Musul Barajı'nı almayı hedefleyen IŞİD'in karşısına TSK'nın eğittiği Peşmergeler çıktı. Peşmergeler, Şengal ve Zummar'da kontrolü ele geçirince IŞİD yönünü değiştirmek zorunda kaldı.

SIZMA HAREKATI YAPIYOR

Yeni Şafak'ın haberine göre, IŞİD, bu iki ilçe üzerinden Musul Barajı'nı ele geçiremeyeceğini anlayınca silahlı gücünü Başika'nın 8 kilometre güneyindeki Hayl Saddam Mahallesi'ne kaydırdı. IŞİD, Başika'ya militan takviyesi yapmaya başladı. IŞİD, Başika'nın 7 kilometre batısındaki bir bölgeden de sızma harekatı yapma hazırlığına girişti. Musul Barajı'nın IŞİD'in eline geçmesi ise Irak'ın sular altında kalması anlamına geliyor.

BÖLGE SULAR ALTINDA KALABİLİR

ABD uçaklarının 2003'te yanlışlıkla gövdesini vurduğu Musul Barajı'na her gün 4 TIR çimento enjekte ediliyor. Bu yöntemle barajın yıkılması engelleniyor. Ancak IŞİD'in, barajı patlatması ya da barajı ele geçirdikten sonra çimento enjekte etmemesi durumunda barajdaki sular boşalacak. Bu durumda da tüm bölge sular altında kalacak. Suriye'deki Palmira ve Musul Müzesi gibi eylemleri dikkate alındığı IŞİD'in barajı patlatması muhtemel bir eylem olarak değerlendiriliyor.

ASKERİMİZ HALKI KORUYOR

IŞİD'in yeni hedefler ele geçirme planı ve Musul Barajı tehdidini gören Türkiye, bölgedeki askeri gücüne takviye yaptı. Başbakan Ahmet Davutoğlu da, Başika'da askeri takviyeye ilişkin yaptığı açıklamada, bölgeden ciddi istihbarat bilgilerinin geldiğini ve bu nedenle güvenlik önemlerini arttırdıklarını ifade etti. Türkiye'nin bölgeye askeri güç göndermesinden sonra da IŞİD, Musul Barajı hedefini beklemeye aldı. IŞİD'i durdurmayı başaran Türk askeri, Irak halkını büyük bir tehlikeden kurtarmış oldu.

BAĞDAT YÖNETİMİ GERÇEĞİ GİZLEDİ

Bağdat yönetimi, TSK'ya bağlı özel birliklerin Başika'da bulunma sebeplerini ve Başika'daki Türk askerinin bulunmasının gerçek nedenlerini İran'ın baskıları nedeniyle halkından saklamayı tercih ediyor. Bölgeye Türk askerinin sevk edileceğini önceden bilen Irak, baraj tehlikesini ve IŞİD'in yayılma hedefini halkından gizliyor.