BIST 7.728
DOLAR 28,98
EURO 31,17
ALTIN 1.847,34
HABER /  GÜNCEL

Çarpıcı silah raporu Türkiye 3 ülkeden biri

Silah üreticisi firmaların 2013-2014 yılları arasındaki silah satışlarını ortaya koyan rapora göre, silah satışlarını artıran üç ülkeden biri de Türkiye.

Abone ol

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) bugün yayınlanan raporuna göre Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerin silah satışlarını artırdığı belirtiliyor.

SIPRI raporunda, enstitünün top 100 listesinde bulunan silah üreticisi firmaların 2013-2014 yılları arasındaki silah satışlarının yüzde 1.5 azaldığı belirtildi.

Bu azalmanın Kuzey Amerika ve Batı Avrupalı silah üreticilerinin satışlarının azalmasından kaynaklandığının belirtildiği raporda, buna karşın başta Rusya olmak üzere Türkiye ve Güney Kore'nin silah satışlarını artırdığı vurgulandı.

HAYIR DEME OLANAKLARI YOK

SIPRI'nin silah endüstrisi araştırmacılarından Pieter Vezeman, Türkiye'nin silah teslimatında daha fazla kendine yeter bir ülke olmak istediğinin altını çizerek, "Hem Türkiye hem de Güney Kore'de silah üretiminde başarılı firmalar var. Artık sadece geleneksel silah üreten ülkelerin varlıkları söz konusu değil. Diğer ülkelerle de rekabet etmek zorundalar. Silah satın almak isteyen ülkelere artık 'hayır' deme olanakları yok'' dedi.

SIPRI, 2014 yılında, silah endüstrisini geliştirme hedefi koymuş ülkelerdeki gelişmeleri daha iyi takip edebilmek için Türkiye, Hindistan, Brezilya ve Güney Kore'nin içinde bulunduğu yeni bir kategori oluşturmuştu. Raporda bu kategoride bulunan ülkelerin silah satışlarının top 100'deki firmaların toplam satışları içinden yüzde 3.7 lik bir pay aldığı, gelirleri de yüzde 5.1 oranında artırdıkları belirtildi.