BIST 1.128
DOLAR 7,64
EURO 8,88
ALTIN 456,91
HABER /  SAĞLIK

Kolon kanseri belirti vermiyor posalı bu yiyecekleri tüketin

Kalın bağırsak (kolon) kanseri ülkemizde en sık görülen kanserler arasında 3. sırada yer aldığını söyleyen Acıbadem Sağlık Grubunda Onkoloji Diyetisyeni olarak görev yapan Uzman Diyetisyen Dilşat Baş cevapla.tv'nin sorularını yanıtladı.

Abone ol

Sinsice ilerleyen ve erken dönemde hemen hiç belirti vermeyebilen, bunun aksine henüz polip halinde teşhis konulduğunda önlenebilen kolon kanserinde en çok obezite ve hatalı beslenme alışkanlıkları sorumlu tutuluyor. Acıbadem Sağlık Grubunda Onkoloji Diyetisyeni Uzman Diyetisyen Dilşat Baş anlattı.

Öyle ki kanser oluşumunda beslenme alışkanlıkları yüzde 30-35 oranında etkili oluyor. Bu nedenle doğru beslenme alışkanlıkları edinmek çok önemli.

Acıbadem Altunizade Hastanesi Onkoloji Diyetisyeni Dilşat Baş bol posalı beslenme tarzının kalın bağırsak sağlığının korunmasında ilk sırada yer aldığına dikkat çekerek, “Bunun nedeni ise günlük beslenme planında her 10 gram posa tüketiminin kolon kanseri riskini yüzde 10 oranında azaltması”diyor. Onkoloji Diyetisyeni Dilşat Baş kolon kanserinden korunmak için dikkat edilmesi gereken beslenme alışkanlıklarını anlattı, önemli önerilerde bulundu.

Yapılan çalışmalarda; az posa ile beslenen toplumlarda kolon ve rektum kanserinin daha sık görüldüğü belirlenmiş. Yüksek posa içeren bir diyet ile beslenme, atık maddelerin sindirim sisteminden geçiş süresini azaltarak ve daha ağır, daha hacimli atık maddesi (dışkı) oluşturarak kanser riskini azaltıyor. Bunun yanı sıra bol posalı diyetlerin yağ içeriği genellikle daha az oluyor ve bu sayede de kolon kanserinden koruyucu özellik taşıyor. Onkoloji Diyetisyeni Dilşat Baş yeterli posa tüketimini sağlayabilmek için günlük beslenmenizde 25-35 gram posa almanız gerektiğini söylüyor ve şöyle devam ediyor: Günlük posa ihtiyacınızı karşılamak için:

- Tam tahıllı ekmek tüketin.- Günde 1-2 porsiyon pişmiş sebze yemeğini düzenli olarak tüketin. - Söğüş sebze veya salatayı en az iki ana öğününüze ekleyin. - Haftada 2-3 kez kurubaklagil yemeyi ihmal etmeyin. Günlük olarak salata ve çorbalarınızı kurubaklagiller ile zenginleştirebilirsiniz.- Sade makarna yerine kepekli makarnayı, pirinç pilavı yerine kepekli pirinç veya bulgur pilavını tercih edin.- Günlük beslenmenize 1-2 yemek kaşığı buğday veya yulaf kepeği veya yulaf ezmesi ekleyin.

Aft nasıl geçer doğal tedavisi

ÖNCEKİ HABERLER
Berat Albayrak'a çok kritik yeni görev
Abdest alıp darbecilerin karşısına durdular!
İbrahim Kalın'dan Ebru Özkan açıklaması
Aft bulaşıcı mı ağız yarası aft hangi vitamin eksikliğinde olur?
Bakan Soylu: O gece kanı bozuklarla savaştık
İbrahim Toru kimdir kaç yaşında neden öldü hayatı
Yorumlar 1 yorum