BIST 1.329
DOLAR 7,81
EURO 9,35
ALTIN 449,55
HABER /  EKONOMİ

Kıyasen fatura uygulaması kapalı dükkanlar için geçerli olacak mı? EPDK açıklaması

Kamuoyunda tartışmalara neden olan, En son TESK Başkanı'nın sert bir dille eleştirdiği kıyasen fatura uygulaması ile ilgili EPDK'dan yeni bir açıklama geldi. EPDK 'kıyasen fatura düzenlemenin kapalı dükkanları kapsamıyor' dedi.

Abone ol

Koronavirüs sürecinde başlatılan kıyasen fatura uygulaması tartışmaları beraberinde getirdi. Özellikle kapalı dükkanların uygulamaya tabi tutulacağı yönündeki algı sert tepkilere neden oldu. Son olarak TESK Başkanı Bendevi Palandöken uygulamayı 'Deli Dumrul' faturasına benzetti. EPDK son dakika kıyasen fatura düzenlemesine ilişkin yeni bir açıklama daha yaptı. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken'in kıyasen fatura düzenlenmesine ilişkin yaptığı açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, ''kapalı iş yerleri için kıyasen fatura düzenlenmeyeceği, uygulamanın belirli bölgeler için belirli bir süre geçerli olacağı'' bildirildi.

EPDK'den yapılan açıklamada, kıyasen fatura düzenlenmesi konusunda kamuoyunda gerçekle ilgisi olmayan değerlendirmeler yapılarak vatandaşın yanlış bilgilendirildiği kaydedildi.

Bu durumun son örneğinin TESK Başkanı Palandöken'in değerlendirmeleri olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"TESK Başkanı Palandöken, 'Çalışmayan kapanmış dükkanın ortalama tüketimi mi olur? Deli Dumrul vergisi gibi Deli Dumrul faturası mı ödeyeceğiz?' şeklinde ifadeler kullanmıştır. Öncelikle ifade etmeliyiz ki bir tüketicinin, bir saha çalışanının hayatı bütün düzenlemelerden daha değerlidir ve bu düzenleme insanımızın sağlığı için yapılmıştır. Bir kez daha vurgulamak isteriz ki, rutin sayaç okumaları devam edecek. Kapalı iş yerleri için kıyasen fatura söz konusu olmayacak. Kıyasen fatura uygulaması belli bölgeler ve belli bir süre için geçerli olacaktır. Hiç kimse mağdur edilmeyecektir.

Fatura nasıl belirlenecek? 

Kıyasen fatura düzenlemesi son 3 ayın, ya da iki yılın bütün aylarının ortalaması ile değil, son iki yılın aynı ay ortalamaları baz alınarak belirlenecektir. Örneğin mayıs ayı için düzenlenecek faturada 2018 ve 2019 yılı mayıs aylarına ilişkin kullanım yerinin tüketim ortalaması kullanılacaktır. Düzenlemenin en iyi şekilde anlaşılması için yaptığımız açıklamalara rağmen, Sayın Palandöken ne yazık ki birini bile okumamış ya da okumuş, ucuz popülizm yapmanın peşine düşmüş görünmektedir. Binlerce esnaf ve sanatkarı temsil eden bir konfederasyonun başkanına böyle yalan yanlış açıklamalar yapmak, esnaf ve sanatkarlarımızı EPDK'ye karşı kışkırtmak, görevinin ağırlığına yakışmayan sorumsuzca bir davranıştır."

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Kabe bomboş kaldı! Yeni çekilen görüntüler herkesi hüzünlendirdi Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
İspanya'dan kötü haberler geliyor! İşte son durum
Dünya Sağlık Örgütü açıkladı Türkiye'de artış var en çok da İstanbul'da
John Arne Riise ve kızı trafik kazası geçirdi
ABD'den İngiltere’deki koronavirüs vakaları ile ilgili kritik uyarı
Ücretsiz izin maaşı ne zaman ödenecek başvuru şartları neler?
Doya Doya Moda Sabiha kimdir yaşı kaç evli mi? Sabiha Rümeysa eşi kim?
Yorumlar 11 yorum