BIST 4.960
DOLAR 18,63
EURO 19,50
ALTIN 1.053,04
HABER /  DÜNYA

Kılıçdaroğlu’nun Cumhuriyet Bayramı mesajı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet, bir gün önce kararlaştırılıp, ertesi gün ilan edilen bir yönetim şekli değildir. Cumhuriy...

Abone ol

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet, bir gün önce kararlaştırılıp, ertesi gün ilan edilen bir yönetim şekli değildir. Cumhuriyet’in birinci hecesi 1915’te Çanakkale’de, ikinci hecesi 4 Eylül 1919’da Sivas’ta, üçüncü hecesi 23 Nisan 1920’de Ankara’da, dördüncü hecesi 9 Eylül 1922’de İzmir’de yazılmış, 29 Ekim 1923’te ilan edilmiştir” dedi.
Kılıçdaroğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Kılıçdaroğlu, mesajında, “Büyük bir onur, gurur ve geleceğe güvenle bakarak 90. yaşını kutladığımız Cumhuriyet, bir gün önce kararlaştırılıp, ertesi gün ilan edilen bir yönetim şekli değildir. Cumhuriyet’in birinci hecesi 1915’te Çanakkale’de, ikinci hecesi 4 Eylül 1919’da Sivas’ta, üçüncü hecesi 23 Nisan 1920’de Ankara’da, dördüncü hecesi 9 Eylül 1922’de İzmir’de yazılmış, 29 Ekim 1923’te ilan edilmiştir” ifadelerini kullandı.

KADINLARIN STATÜSÜ
Cumhuriyetin en büyük adımının kadınların eşit yurttaş statüsü kazanması ve sosyal yaşama katılması olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, Cumhuriyetin bu nedenle özgürlük, bilim, akıl ve yaşamı sorgulamak olduğunu kaydetti.
“Cumhuriyet halkın iradesine ve toplumun değer yargılarına saygı duymak, bilhassa kimsesizlerin kimsesi olmaktır” ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Laik Cumhuriyet dil, din, ırk, mezhep, inanç, cinsiyet farkı gözetilmeden bireyin özgürleştirilmesi, kardeşleştirilmesidir. Cumhuriyet aynı zamanda sanatı ve sanatçıyı yüceltmektir. CHP, Cumhuriyetin 90. yılını salt bir bayram kutlaması olarak görmemektedir. Cumhuriyet değerlerinin 21. yüzyılla buluşturulması sorumluluğunu da taşımakta ve bunu gerçekleştirmek için çaba harcamaktadır. Bunun adı dördüncü devrimdir. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin gelecekte gerçekleri söylemekten ve savunmaktan korkmayan, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür gençlerle, dün olduğu gibi bugün de Cumhuriyet savunucularının ellerinde, omuzlarında yücelmeye devam edeceğine inanıyor, başta Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, Cumhuriyetin kuruluşuna giden süreçte seve seve canlarını veren şehitlerimizle, o mücadelenin haklı ve onurlu nişanını benliklerinde, vücutlarında taşıyan gazilerimizi ve günümüzde Cumhuriyet ile Cumhuriyetin kazanımlarının korumaya kararlı olan halkımızı kutluyor, sevgiler, saygılar sunuyorum.”
(İHA)