BIST 5.223
DOLAR 18,81
EURO 20,44
ALTIN 1.163,72
HABER /  GÜNCEL

Valiyle belediye başkanı birbirine girdi

Adana'daki erken 29 Ekim kutlamalarına Adana Valisi ile Belediye Başkanı arasındaki gerginlik damga vurdu.

Abone ol

ADANA'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı programı kapsamında Atatürk Anıtı'na çelenk sunma töreni sırasında Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ile Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz arasında gerginlik yaşandı.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Garnizon Komutanı ve 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Satı Bahadır Köse Atatürk Parkı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

''ATATÜRK VE BAYRAK ÜZERİNDEN KİMSE ŞOV YAPAMAZ''

Tören sırasında Başkan Vekili Aldırmaz'a yönelen Vali Coş, üzerinde "Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Aldırmaz" ibaresi yer alan kağıda iliştirilmiş Türk Bayrağı rozeti dağıtımının yapıldığını söyleyerek duruma tepki gösterdi.

Zihni Aldırmaz'ı töreni provoke etmekle suçlayan Vali Coş, "Atatürk ve bayrak üzerinden kimse şov yapamaz. O bayrak için senin gündüz gidemediğin yerleri ben gece gezdim. Büyükşehir Belediyesi senin babanın çiftliği değil" dedi.

''VALİYSEN VALİLİĞİNİZİ BİLİN''

Aldırmaz'ın "Büyükşehir Belediyesi bayrak dağıtamaz mı? Valiysen valiliğinizi bilin" sözleriyle tepki gösterdiği Coş, "Sen de başkan vekiliysen başkan vekilliğini bil burada şov yapma" sözleriyle karşılık verdi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Zihni Aldırmaz tören alanından ayrıldı.

VALİ COŞ BAYRAK DAĞITTI

Parkta bir süre bekledikten sonra korumalar tarafından getirilen Türk bayraklarını alanda bulunan öğrencilere dağıtan Vali Coş, gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi:
"Bugün yine Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliğini yürüten Zihni Aldırmaz'ın kendi reklamını yapmak için kutlama komitesine bilgi vermeden, kendi ismini ve reklamını yapmak için Türk Bayrağı'nı kullanmak suretiyle bir çalışma içerisine girdiği görülerek, arkadaşlarımız tarafından bu çalışma engellenmiş, tören sonrasında yapılması istenilmiştir. Ancak bunun kendisi tarafından 'bayrağın dağıtılmasının engellenmesi' şeklinde alakası olmayan bir yere sürüklemek ve istismar edilmek istendiği üzüntüyle müşahede edilmiştir.

Biz bayrak dağıtımına engel olmayız. Aksine destek veririz. Ancak bu şekilde ufacık bir Türk Bayrağı rozeti altında 'Zihni Aldırmaz Büyükşehir Belediye Başkanı' diye; başkan vekili de demiyor dikkat ederseniz; bir kişisel reklam yapmaya yönelik ve muhtemeldir ki yerel seçimlerde bir adaylık çalışmasını desteklemeye yönelik bir çalışmayı resmi törenlerde yapması üzüntü vericidir. Böyle bir fırsatçılık Cumhuriyet'in temel değerleriyle de bağdaşmaz, Cumhuriyet'in yüce anlamına da uygun düşmez."

VALİ İLE ALDIRMAZ'IN DİYALOGU ŞÖYLE YAŞANDI

Vali: Bayrağın üzerine ismini yazma, törenin üzerine gölge düşürme.

Aldırmaz: Türk Bayrağı dağıtılması suç mu?

Vali: Türk Bayrağı değil, Türk Bayrağı diye adını reklam etme. Türk Bayrağı 76 milyonun ortak değeri.

Aldırmaz: O zaman siz de sahip çıkın.

Vali: Sahip çıkmıyor muyuz?

Aldırmaz: O zaman niye dağıtmamıza engel oluyorsunuz?

Vali: Altına Zihni Aldırmaz yazamazsınız.

Aldırmaz: Niye yazamam?

Vali: Yazamazsın, burada değil başka yerde dağıt. O zaman herkes dağıtsın. Törenler nasıl yapılacak kutlama komitesi var. Başvurursunuz, değerlendirirsiniz karar verir. Herkes istediğini dağıtamaz. Ayrıca Türk Bayrağı değil rozet dağıtıyorsunuz. Bayrağa herkes sahip çıkıyor, sahip çıkmayan mı var?

Aldırmaz: Benim dağıtmama mani olma.

Vali: Tören alanında yönetmelikler var. Kutlama komitesine başvur gereği yapılır.

Aldırmaz: Bundan sonra Türk Bayrağı rozeti dağıtmak için Valiliğe müracaat edeceğim siz de müsaade edin dağıtacağım.

Vali: Kutlama komitesine başvuracaksın, meseleyi başka yerlere çekme, provokasyon yapma. Atatürk üzerinden Türk Bayrağı üzerinden kimseyi istismar yapma. Biz o bayrak için Atatürk için senin gündüz gidemediğin yerlere gece gittik.

Aldırmaz: Belli oluyor. O zaman Türk Bayrağı dağıtan Zihni Aldırmaz derim ne olacak.

Vali: Sen Büyükşehir Belediyesi diyebilirsin. Büyükşehir Belediyesi senin babanın çiftliği değil.

Aldırmaz: Bana bak Vali isen Valiliğini bil.

Vali: Belediye diyebilirsin Zihni Aldırmaz diyemezsin.

Aldırmaz: Ayıp be, Türk Bayrağı rozeti dağıtıyorum. Buna mani oluyorsunuz. Vali iseniz Valiliğinizi bilin. Bana bak sen de haddini aşan sözler söyleme. Türk Bayrağı dağıtıyorum kimse de mani olamaz.