BIST 2.405
DOLAR 16,69
EURO 17,49
ALTIN 969,00
HABER /  POLİTİKA  /  CHP

Kılıçdaroğlu'nun Almanya açıklaması olay oldu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Almanya'nın yasak kararını değerlendirdirken, kürsüden hükümeti kızdıracak bir evrak gösterdi.

Abone ol

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bulgar Parlamentosu üyesi Erdinç İsmail Hayrullah'ın Dışişleri Bakanlığı'nın kararıyla Türkiye'ye giriş yasağının olduğu iddia edilen evrakı göstererek, "Almanya'ya kızıyorsunuz daha kötüsünü siz yapıyorsunuz. Siyaset çifte standartı kabul etmez." dedi.

16 Nisan referandumunda "hayır" çıkması durumunda, CHP'nin hükümete istifa çağrısı yapacağı iddialarıyla ilgili olarak Kılıçdaroğlu, "Hayır çıkarsa Cumhurbaşkanı görev süresi dolana kadar devam edecek. Başbakan yerinde kalacak. Biz aslında Binali Bey için çalışıyoruz. Bakanlar görevinde kalacak" diye yanıt verdi. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında milletvekillerine seslendi gündemi değerlendirdi. İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkan satır başları:

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Anayasa değişikliği toplumun yarısını dost yarısını düşman ilan ederse toplum ayrışır. İstiyoruz ki birlikte tartışalım, konuşalım, düşünelim. Birlikte konuşmak varken neden kavga.

SURİYELİLER İÇİN REFERANDUM ÖNERİSİ

Suriyelilere vatandaşlık vereceklermiş. Gel beraber referanduma gidelim soralım vatandaşa suriyelilere vatandaşlık verelim mi vermeyelim. İşte sana referandum konusu. Millet yanılır mı şaşar mı şaşmaz. Çok net bir çağrı yapıyorum Sayın Binali Yıldırım. Bununla ilgili parlamentoda her türlü desteği vermeye hazırız. Milletimize soralım, ona göre karar verelim.

Kılıçdaroğlu, kürsüden Bulgaristan'da Türk kökenli aynı zamanda Türk vatandaşı olan Erdinç İsmail Hayrullah'ın Türkiye'ye giriş yasağı olduğu iddia edilen evrakı gösterdi.

BU ADİL BİR DÜZEN MİDİR?

Esnaf kardeşlerimizin durumu pek parlak değil. Sicil affı getirdiler. Kanunda şu düzenleme var; bankalar kara listeyi dikkate almayabilir. Sözde düzenleme yapıyorlar, sicil affı getiriyorlar. Almayabilirsin dersen banka diyor ki dikkate alıyorum. Suriye'den gelen asgari ücretin altında çalışanlar var mı? Benim evladım işsizken onlara iş kapısını açan düzen adil bir düzen midir?

HER GELEN TOKAT ATIYOR

Bir sabah kalkıyoruz, Sayın Cumhurbaşkanı Rakka'ya gideceğiz diyor. Öğlen Münbiç'e gideceğiz. Siz nereye gideceksiniz, kime danıştınız? Devlet böyle yönetilmez. Ecevit Kıbrıs'a çıkarma yapınca kimsenin haberi oldu mu? Devlet yönetmesini bilmiyorlar. Her gelen tokat atıyor. Bir bakıyorsun Putin'den, bir bakıyorsun Trump'tan yanalar. Sen vatandaştan yana ol

TÜRKİYE'YE GİRİŞİ YASAKLANDI

2 sayın bakan Almanya'ya gidip konuşma yapacaklar. Gidip konuşmalılar. 2 bakana izin verilmemesi hem iktidar tarafından, hem bizim tarafımızdan tepkiyle karşılandı. Bizim bakanlarımız da gitmeli propagandasını yapmalı dedik. Bir konuyu eleştiriyorsanız önce dönüp kendinize bakmanız lazım. Bizde adı şudur; iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır. Bir örnek vermek istiyorum. Bulgaristan'da çok sayıda vatandaş geldi Türk vatandaşı oldu. Orada partileri var. Bulgaristan'dan buraya gelip propaganda yapıyor oradaki siyasetçiler. Ama şu yapıldı. Bulgaristan'da Türk kökenli hem bu de Bulgar vatandaşı olan Erdinç İsmail Hayrullah, Bulgar parlamentosunda Türkiye dostluk grubu başkanı. Türkiye'de propaganda yapmak istiyor. Türkiye'ye girişini yasaklandı.

ALMANYA'YA KIZIYORSUN DAHA KÖTÜSÜNÜ SİZ YAPIYORSUNUZ

Dışişleri Bakanlığı yasakladı. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti yasakladı. Niye yasaklıyorlar? Aynı şeyi sen yapıyorsun. Belgesi de işte elimde. Buradan Sayın Cumhurbaşkanına Sayın Başbakan'a soruyorum. Bu Türk vatandaşının, Türkiye'deki çifte vatandaş olanlara gelip kavuşmasını propaganda yapmasını neden yasaklıyorsunuz? Elektrik kesildi şu bu değil resmen Türkiye'ye girişi yasak diyorlar neden? Bir devlet, kendi itibarını ayaklar altına almaz korur. Bunun mücadelesini yapar. Almanya'ya kızıyorsun daha kötüsünü siz yapıyorsunuz. Siyasette çifte standart olmaz. Neden izin vermiyorlar biliyor musunuz? Nasıl Türkiye'yi ayrıştırıyor, kutuplaştırıyorlarsa, Bulgaristan Türklerini de ayrıştırdılar. Hak ve Özgürlükler Partisi'nin karşısına Dost Partisi kurdurdular. Bu olabilir mi anneler? Dost Partisi girebilir. Hak ve Özgürlükler Partisi giremez dediler. Bu çifte standart olur mu anneler?

OTOBÜSTE BİLE İKİ KAPTAN OLUR

Tek adam rejimi olmaz, parlamento ve ortak akıl olmalı. Akıl akıldan üstündür. Cumhuriyeti kurduk, hakimiyet milletindir dedik. Biz bu anayasa değişikliğine yanlıştır, toplumu bölüyor diyoruz. Kardeşi kardeşe düşman ediyor. Bir kişiye her türlü yetki verilmez. Bir direksiyonda iki kişi olma deniyor. Bunlar uçağa biniyorlar, orada baksınlar iki pilot var. İki pilota aynı yemeği de vermezler. Otobüste bile 43 yolcu için iki kaptan olur. Şimdi biz 80 milyonu bir kişiye emanet ediyoruz. 80 milyon bir kişiye emanet edilir mi?

TUZAK İDDİALARINA YANIT

Arada bir Kılıçdaroğlu tuzağı diye yazıyorlar. Bizim tuzak hazırlamak gibi bir derdimiz yok. Biz siyasetçilerin ahlaklı olması gerektiğine inanıyoruz. O nedenle kimseye tuzak kurmuyoruz. Tuzak kurduğum yok ama bu anayasa içinde bir tuzak var. Diyorlar ki 18 yaşındaki çocuğu milletvekili yapıp askerlikten muaf tutacağız.

Sevgili anneler 18 yaşındaki kendi çocuğu milletvekili olacak diyen bir anne var mı? 18 yaşında kimin çocuğu milletvekili olacak? Ankara’daki bu beylerin çocuğu… Bu tuzağa hiçbir anne düşmesin. Kendi çocuklarına ikbal hazırlıyorlar. Sizi çocuklarınız doğuda güneydoğuda El Bab’da can verirken kendi çocuklarına bol paralı ikbal hazırlıyorlar.

BİZ ASLINDA BİNALİ BEY İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Cumhurbaşkanı'nın danışmanı, 'Hayır diyenlere: 7 Haziran sonrası Türkiye’deki kaos ve istikrarsızlığı mumla ararsınız' diyor. Tehdit ediyor. Hayır derseniz kaos çıkacak diye.  Hayır dersek ne olacak; Türkiye rahat bir nefes alacak, kavga olmayacak. Hayır çıkarsa Cumhurbaşkanı görev süresi dolana kadar devam edecek. Milletin oyuyla gelmişse meşruiyet tartışması olmaz. Başbakan yerinde kalacak. Biz aslında Binali Bey için çalışıyoruz. Bakanlar görevinde kalacak.

ÖNCEKİ HABERLER
Kürt seçmenin referandum kararı hiç olmadığı kadar yüksek!
Kürt seçmenin referandum kararı hiç olmadığı kadar yüksek!
ABD Adana Konsolosluğu'nda görevli tercüman tutuklandı!
ABD Adana Konsolosluğu'nda görevli tercüman tutuklandı!
Zuhal Olcay'ın acı günü
Zuhal Olcay'ın acı günü
Ve Putin imzaladı! Türkiye ve Rusya anlaştı
Ve Putin imzaladı! Türkiye ve Rusya anlaştı
Erdoğan'a suikast davası sanıkları 'sırıtınca'
Erdoğan'a suikast davası sanıkları 'sırıtınca'
İşte PKK'nın ikinci Kandil'i! PKK oraya yerleşiyor
İşte PKK'nın ikinci Kandil'i! PKK oraya yerleşiyor
ABD Adana Konsolosluğu tercümanı yeniden gözaltına alındı
ABD Adana Konsolosluğu tercümanı yeniden gözaltına alındı
Eşine destek için başladı, işinin patronu oldu
Eşine destek için başladı, işinin patronu oldu
Eker canlı yayında duyurdu! Dışişlerinden açıklama geldi
Eker canlı yayında duyurdu! Dışişlerinden açıklama geldi
Bakan bile şaşırdı! Bu kadarını beklemiyorduk
Bakan bile şaşırdı! Bu kadarını beklemiyorduk