BIST 2.372
DOLAR 15,93
EURO 16,83
ALTIN 943,87
HABER /  POLİTİKA

Kılıçdaroğlu'ndan Muharrem İnce açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce'nin cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili eleştirilere yanıt verdi. Kılıçdaroğlu'nun hedefinde Erdoğan vardı.

Abone ol

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin cumhurbaşkanı adayı olarak daha önce genel başkanlık yarışına da giren Yalova Milletvekili Muharrem İnce'yi göstermelerinin ezberleri bozduğunu belirterek, "Beklemiyorlardı çünkü CHP'yi de kendileri gibi sanıyorlar. 'Orada yarış oldu. Biri diğerini mahvedecek.' Niye mahvedelim? Yıllardır beraberiz. Aynı kavgayı veriyoruz, aynı mücadeleyi veriyoruz, aynı yolda yürüyoruz, aynı havayı teneffüs ediyoruz." dedi. 

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, partisinin cumhurbaşkanı adayı İnce'yle ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Geçen hafta İnce'nin adaylığını açıkladıklarını ve "ezberleri yine bozduklarını" ifade eden Kılıçdaroğlu, "Beklemiyorlardı çünkü CHP'yi de kendileri gibi sanıyorlar. 'Orada yarış oldu. Biri diğerini mahvedecek.' Niye mahvedelim? Yıllardır beraberiz. Aynı kavgayı veriyoruz, aynı mücadeleyi veriyoruz, aynı yolda yürüyoruz, aynı havayı teneffüs ediyoruz." dedi.

Muharrem İnce'nin hem Türkiye'nin sorunlarını hem de bu sorunların kaynağını çok iyi bilen bir siyasetçi olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, CHP'nin cumhurbaşkanı adayının demokrasiye bağlı, insan haklarını bilen, ayrımcılık yapmayan, 80 milyonu kucaklayan bir kişi olduğunu belirtti. 

İnce'nin adaylığının açıklanmasının ardından yakasındaki parti rozetini kendisine emanet ederek, Türk bayrağı rozetini taktığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Yine akılları ermedi. 'Vay efendim nasıl yaparlar?' Biz en başından beri cumhurbaşkanının tarafsız olması gerektiğini söyledik. Cumhurbaşkanı tarafsız olmalı, 80 milyonu kucaklamalı. Sadece CHP üyelerinin cumhurbaşkanı değil, CHP'nin önerdiği kişi 80 milyonun cumhurbaşkanı olmalı. Bu inançla ve görüşle yola çıkmalı dedik." ifadesini kullandı.

Muharrem İnce'nin kimlik, inanç, yaşam tarzı, bölge, parti ayrımı yapmayan bir siyasetçi olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, böyle bir kişinin cumhurun başı olmayı hak ettiğini söyledi. 

Kılıçdaroğlu, İnce'nin milleti bölmek değil tüm kesimleri kucaklaştırmaktan yana bir siyasetçi olduğunu anlattı. 

SEN CUMHURBAŞKANI DEĞİLSİN KARDEŞİM
Bir cumhurbaşkanının "Bana oy verenler makbul, vermeyenler münafık" anlayışı içinde olamayacağına değinen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Söylediği lafa bak, Allah aşkına. Ve bu adam ülkenin cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturuyor. Ülkenin nüfusunun yarısını vatan haini, yarısını münafık addediyor. Onun için diyorum; bu kişiden cumhurbaşkanı olmaz. Bir partinin genel başkanı olabilir ama cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturuyorsa 80 milyonun cumhurbaşkanı olmak zorundadır. 80 milyonun cumhurbaşkanı değilsen, kimse kusura bakmasın sen cumhurbaşkanı değilsin kardeşim."

MUHARREM İNCE BİR ÖĞRETMEN
Muharrem İnce'nin herkesin huzur içinde yaşamasını, tartışmaların uygar düzeyde yapılmasını istediğini, diğer rakiplerinden de randevu talep ettiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, işsizliğin önlenmesini, üretimin, kazancın artmasını, adaletin sağlanmasını da isteğini söyledi. 

Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ama onlar rahatsızlık duyuyorlar. 'Vay efendim nasıl Muharrem İnce'yi cumhurbaşkanı adayı gösterirsiniz?' Muharrem İnce'nin bir özelliği daha var. Muharrem İnce bir öğretmen. Bu ülkenin binlerce çocuğunu okuttu, ders verdi. Hayatı, geleceği, umudu, demokrasiyi, fiziği matematiği, kimyayı, Türkçe'yi, geometriyi öğretti onlara. Üniversitelerde ve bürokraside onun yetiştirdiği çok sayıda yönetici ve akademisyen var. Dolayısıyla öğretmenliğin ve öğretmenin ne olduğunu en iyi bilen birisidir. Muharrem İnce öğretmenlerin çilesini en iyi bilen kişidir. Çocuğunu okula gönderen anne ve babanın çilesini de en iyi bilen kişidir. O nedenle bütün anne ve babalara, bütün öğretmenlere sesleniyorum; siz Muharrem İnce'ye sahip çıkmak zorundasınız. Muharrem İnce'yi cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturtmak zorundasınız." 

İnce'nin çağdaş uygarlığın ötesine geçmenin tek yolunun eğitimden geçtiğini bildiğini aktaran Kılıçdaroğlu, öğretmenleri baş tacı yapmayan bir toplumun geleceğinin karanlık olduğunu, İnce'nin de öğretmenleri baş tacı yapacağını kaydetti.

İNCE SARAYLARIN DEĞİL MİLLETİN EVLADIDIR
Kılıçdaroğlu, siyasetten önce de tanıdığı İnce'nin bir halk adamı olduğunu, milletvekilliğinden sonra da köyünden ve köylüsünden vazgeçmediğini, onlara ihanet etmediğini belirtti.  

"Birilerinin yaptığı gibi 'Yırtık ayakkabıyla siyasete girdim, sarayda oturuyorum, 3 bin kişi beni koruyor', Muharrem İnce bunları reddeder ve bunları hakaret addeder." diyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"3 bin kişiyle gezen cumhurbaşkanı mı olur? Kendi halkından korkan cumhurbaşkanı. Buyrun bakalım. Kahveye gidemiyor, vatandaşın arasına giremiyor, Meclise geliyor, milletvekillerinden korkuyor. Bugün gelirken baktım, etraf polis kaynıyor. 'Bir şey mi oldu' dedim. 'Erdoğan burada' dediler. Helikopterler havada, her taraf polis kaynıyor. Kimden korkuyorsun arkadaşım? Milletinden korkan cumhurbaşkanı olur mu? Muharrem İnce ne diyor? '3 bin kişilik polis ordusunu kaldıracağım. Ben milletin arasına gireceğim. Ben halk adamıyım' diyor. Muharrem İnce sarayların değil, milletin evladıdır. Ayrıca Muharrem İnce tek adamlığa oynamıyor. 'Demokrasiye, güçler ayrılığına, güçlü bir parlamenter sisteme inanıyorum. Demokrasisi gelişmiş bir Türkiye istiyorum' diyor. O bir öğretmen, o bir baba. Bunları kabul etmez. O, halkıyla milletiyle birlikte yola çıkmak istiyor. Muharrem İnce'yi cumhurbaşkanı adayı seçtik, beyefendide şafak attı. Vay efendim nasıl olurmuş? Olur efendim, bal gibi olur. Senden çok, çok, çok, çok daha iyi olur."

ÖNCEKİ HABERLER
Yıllar sonra aydınlanan cinayette şok detaylar!
Yıllar sonra aydınlanan cinayette şok detaylar!
Kılıçdaroğlu'ndan Fransa'ya sert tepki
Kılıçdaroğlu'ndan Fransa'ya sert tepki
'Eşkıya Hamido' 104 yaşında hayatını kaybetti!
'Eşkıya Hamido' 104 yaşında hayatını kaybetti!
Naim Süleymanoğlu hakkında son dakika gelişmesi
Naim Süleymanoğlu hakkında son dakika gelişmesi
İkiye bölünen otomobilden yara almadan çıktı
İkiye bölünen otomobilden yara almadan çıktı
Aşık Erdali'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a türkü
Aşık Erdali'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a türkü
Erdoğan'dan Fransa'ya Kur'an tepkisi! Siz aşağılıksınız
Erdoğan'dan Fransa'ya Kur'an tepkisi! Siz aşağılıksınız
Türk oyun sektörü %40 büyüdü! İhracat 700 milyon dolar oldu
Türk oyun sektörü %40 büyüdü! İhracat 700 milyon dolar oldu
Erdoğan'dan Gül'e üstü kapalı gönderme!
Erdoğan'dan Gül'e üstü kapalı gönderme!
Atmosferi tatamen sodyumdan oluşan gezegen
Atmosferi tatamen sodyumdan oluşan gezegen