BIST 11.136
DOLAR 33,00
EURO 35,95
ALTIN 2.546,99
HABER /  SAĞLIK

Kılcal damar çatlaması tehlikeli midir neden olur?

Genellikle vücudumuzda oluşan morlukların, çatlakların sebebi olan kılcal damar çatlaması neden olur? Tehlikesi var mıdır? İşte cevabı...

Abone ol

İnsan vücudunda yaklaşık 40.000 kilometre boyutuna ulaşabilen kılcal damarlar kan ve dokular arasındaki alışverişi destekler. Bazı nedenlerden dolayı hemen hemen her cins ve yaş grubunda bu damarların geçtiği noktalarda bazen mor bazen kırmızı lekeler oluşur. Böyle bir şeyle karşılaşıyorsanız kılcal damarınız çatlamış demektir.

Bu çatlama, ciddi bir rahatsızlık olmamasına rağmen estetik görünüşü bozar. Kılcal damar çatlaması yüzde leke gibi görünür, vücudun diğer yerlerinde damarlar daha belirgindir. 

KILCAL DAMAR ÇATLAMASI NEDEN OLUR?
- Cilt yüzeyi hassas olduğunda
- Ani sinir krizi ve yaşanan ağır stres
- Gül hastalığı gibi hastalıklarda sıklıkla rastlanır
- Kullanılan cilt kremler
- Radyasyon ışınlarının cildi deforme etmesi ile
- Genellikle varisin ilk dönemlerinde 
- Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak
- Aile öyküsünde bu hastalığın olması gibi nedenlerden dolayı yaşanır.

KILCAL DAMAR ÇATLAMASI DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMİ
Genellikle lazer uygulaması ile tedavi edilen bu hastalık birçok cilt sorununda belirtisi olabileceğinden uzman bir doktora başvurulmalıdır. Kolay bir tedavisi olan bu hastalığı tamamen geçme durumu da vardır.

Ayrıca bazı bitkisel uzmanlar bu hastalığa iyi gelen doğal yollarında olduğunu belirtiyor. En etkili doğal yol ise at kestanesidir. At kestanesi içerdiği içerdiği bileşikler sayesinde kan dolaşımını hızlandırdığından iyileştirmede de oldukça etkilidir. Yüzde bile kullanılan at kestanesini düzenli kullanılması gerekir. 500 gramlık at kestanesini blendırdan geçiriniz içerisinde biraz sirke ve zeytin yağı koyup krem kıvamına getirin. Kılcal damarların olduğu bölgeye uygulayınız.