HABER /  GÜNCEL

Kemal Kılıçdaroğlu'nun "cami katliamı" yorumuna tepkiler çığ gibi

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan cami katliamıyla ilgili "İslam dünyasından kaynaklanan terör!" yorumu geldi. Kılıçdaroğlu'na sosyal medyadan gelen tepkiler çığ gibi büyüyor.

Yeni Zelanda’da camilere eş zamanlı yapılan saldırılarda 49 kişi hayatını kaybetti. Kılıçdaroğlu'ndan "İslam dünyasından kaynaklanan terör!" yorumu geldi. Kılıçdaroğlu'na sosyal medyadan gelen tepkiler çığ gibi büyüyor.

"Tepkiler çığ gibi"

31 Mart seçimleri öncesinde Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yalova'daydı. Kılıçdaroğlu, partisinin Yalova adayı Vefa Salman'ın programına katıldı, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

CHP Lideri Yeni Zelanda'da camilere yönelik yapılan saldırı hakkında da konuştu. Kılıçdaroğlu; "IŞİD, El-Kaide dediğimiz terör örgütleri kendi Müslümanlık anlayışlarını zorla dayatmaya çalışıyorlar. Eğer onların dediklerini yapmazsanız; katliniz vacip oluyor. İslam dünyasında yaşanan dram, İslam dünyasından kaynaklanan terör bütün dünyada farklı yorumlara yol açtı." dedi. Kılıçdaroğlu'nun bu açıklamalarına sosyal medyadan tepki yağdı.

İşte Kılçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları:

"Dini siyasete alet etmemeli"

"bugün, güne yeni zelanda'dan gelen acı haberle uyandık. yeni zelanda'da insanlığa karşı büyük bir terör suçu işlendi. lanetliyoruz. batılı dostlarımıza da sesleniyorum. inanç üzerinden siyaset yapmanın ne kadar tehlikeli sonuçlar doğuracağını yeni zelanda'da bir kez daha gördük.

"Batılı ülkeleri ödevlerini yapmaya çağırıyoruz"

Yüzyıl Savaşları var, inanç yüzünden yüz yıl insanlar birbirini öldürdü. Siyaset kurumu inanç dünyasına müdahale etmemeli. Dini siyasete alet etmemeli ve bunu yasalarla korumalı

İslamofobinin, nefret dilinin büyütülmesi karşısında çaresizliği kabul etmiyor, Batılı ülkeleri ödevlerini yapmaya, çağırıyoruz.

"İslam dünyasından kaynaklanan terör..."

Tabii dönüp İslam coğrafyasına da bakmamız gerekiyor. İslamiyet üzerinden insanların birbirlerini nasıl katlettiğini görüyoruz. IŞİD, El-Kaide dediğimiz terör örgütleri kendi Müslümanlık anlayışlarını zorla dayatmaya çalışıyorlar. Eğer onların dediklerini yapmazsanız; katliniz vacip oluyor. İslam dünyasında yaşanan dram, İslam dünyasından kaynaklanan terör bütün dünyada farklı yorumlara yol açtı. İslam dünyasının da 'neden benim ülkemde terör var' diye düşünmesi gerekiyor."

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
UEFA Avrupa Ligi'nde eşleşmeler belli oldu
Ramazan ne zaman 2019 kaç gün oruç tutulacak?
Çanakkale Zaferi kaçıncı yıldönümü 2019 14 Mart önemi
Çarptığı taksinin şoförü ölen lüks otomobil sürücüsü tutuklandı
157 seçmeni olan mahallede 6 muhtar adayı yarışıyor
Selin Ciğerci kimdir kaç yaşında eski adı neydi erkek hali olay
Yorumlar 41 yorum