HABER /  EKONOMİ

Kavurma ve tarhanada katkı maddesine son

Tarım ve Orman Bakanlığınca yapılan düzenlemeyle kavurma ve tarhanada katkı maddesi kullanımı yasaklandı.

Tarım ve Orman Bakanlığının, TGK Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikte, ilgili Avrupa Birliği (AB) Tüzüğü ile uyumlu düzenlemeler yapıldı. 

 Buna göre, "E 957 (Taumatin)" kodlu katkı maddesi, aroma artırıcı fonksiyonu ile "soslar ve patates, tahıl, un veya nişasta ile bazlı atıştırmalıklar" adlı kategorilerde kullanılmak üzere katkı maddeleri tablosuna eklendi.

 Soslar kategorisinde sadece salata soslarında kullanımına izin verilen "E 476" kodlu "Poligliserol polirisinoleat"adlı katkı maddesinin kullanımı, tüm emülsifiye edilmiş sosları kapsayacak şekilde genişletildi. 

Kavurma ve tarhana da hepsi yasaklandı
Düzenleme kapsamına bazı yeni katkı maddeleri eklenirken, bazı maddeler ise yönetmelikten çıkarıldı. Yönetmelikle, takviye edici gıdaların kategorileri de "kapsüller, tabletler", "sıvı formdakiler" olarak belirlenirken,  kavurma ve tarhanada tüm katkı maddeleri yasaklandı. 

Geçiş süreci olacak
Yönetmeliğe uyum için 1 Ocak 2020'ye kadar geçiş süreci tanındı.  Öte yandan bakanlığın, "Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddelerinin Spesifikasyonları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik de Resmi Gazete'de yayımlandı. AB'ye uyum amacıyla yapılan düzenlemeyle, bazı katkı maddelerinin spesifikasyonlarında değişikliğe gidilirken, bazı katkı maddeleri de yönetmelikten çıkarıldı.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
65 yaş aylığı ödemesi mart ayında kimler yaşlılık maaşı alacak?
Mısır'da yangın: 24 kişi öldü, 50 kişi yaralandı
Gençlik ve Spor Bakanlığı personel alım sonuçları İŞKUR TC ile sorgulama
TikTok'tan kısa süre içinde tarihi başarı
Balat'ta üç katlı binada çökme paniği! Sokak giriş çıkışlara kapatıldı
Seda Başbuğ kaç yaşında Acun Ilıcalı'nın ilk eşi kimdir?
Yorumlar 1 yorum