BIST 2.451
DOLAR 16,36
EURO 17,58
ALTIN 974,50
HABER /  GÜNCEL

Karla değil TIR'la savaş

Yıldırım, "Çok ağır kış şartları yaşıyoruz. Yollarda kar temizliğinden çok TIR temizliği oluyor" dedi

Abone ol

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Çok ağır kış şartları yaşıyoruz. Yollarda kar temizliğinden çok TIR temizliği oluyor. Tedbirsiz sürücüler karla mücadele çalışmalarını ağırlaştırıyor" dedi.

Hürriyet gazetesinin bugün manşetten verdiği haberde Bakan Yıldırım'ın karla mücade çalışmalarıyla ilgili söylediği ilginç tespit yer alıyor.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yoğun kar yağışı nedeniyle kapanan yolları anlatırken, "Çok ağır kış şartları yaşıyoruz. Hem yoğun kar yağıyor hem de tipi oluyor. Yollar kapanıyor. Yalnız yollarda kar temizliğinden çok TIR temizliği oluyor. Tedbirsiz sürücüler karla mücadele çalışmalarını ağırlaştırıyor" dedi. 

"TIRlar için standartlar aslında belli. Lastiklerdeki diş derinliği 1.6 milimetre olmalı. Avrupa'da bunun standartları 2.1. Buna rağmen bazı tedbirsiz TIR sürücüleri 'beni idare eder' diyerek bu kurala uymuyor. Böyle oluncada kafası ters dönerek yolu adeta köprü gibi kapatan TIR'larla mücadele başlıyor."

Muayene için lastik kiralıyor

Yıldırım,  "araçlarda kar lastiği olmasına rağmen, zincir şartı aranmasının doğru olmadığı" eleştirilerini de haklı bulduğunu vurgulayarak, şu değerlendirmeyi yaptı: "Artık teknoloji çok gelişti. Kış şartlarına uygun lastik varken zincir şartı aranmamalı. Bu konunun düzeltilmesi için çalışacağız. Zincir yollara da zarar veren bir yapı.  Kar lastiği varsa gerek olmamalı. Tabi Türkiye'de bazı kişüer inanılmaz yollara başvurabiliyor. Araç muayenesine giderken, zincir kiralayanlar vardı şimdi bizim 1.6'lık diş derinliği standardını sağlamak için muayeneye giderken lastik kiralayıp sonra çıkaranların olduğunu duyuyoruz."

Yolda kalınca beni arıyor

Kar yağışı nedeniyle yolda kalan vatandaşlardan kendisini arayanlar da olduğunu ifade eden Yıldırım, şunları anlattı: "Vatandaş 'Yolda kaldım' diye bana ulaşıyor. Bölgedeki görevlilere haber veriyoruz. Onlardan, 'Orada yol kapalı değil' yanıtı geliyor. Bunun üzerine oralarda yakın tanıdığımız insanlarla bağlantı kuruyoruz. Yolun kapalı olduğu bilgisi doğrulanıyor. Bunu çalışanlan eleştirmek için söylemiyorum. Arkadaşlar zaman zaman yetişemiyorlar. Ancak, iletişim çağında yolda kalan her yere durumunu bildirmek üzere başvurabiliyor, beni bile buluyor. Yolda kalan yolcular kurtanlana kadar aklımız orada kalıyor."

3.KÖPRÜ

3. köprüyle ilgilide açıklamalar yapan Yıldırım; " 3. köprü ihalesi için titiz çalıştık, bu sefer talep olacak" dedi.

Öncelikle 3'üncü köprüyü gereksiz bulanların ortaya attığı tezleri doğru bulmuyorum. Bugün İstanbul'un Avrupa-Anadolu yakası arasındaki araç trafiği sırasında yaşanan dur kalkların yıllık faturası 3.5 milyar lirayı buluyor.

Bunu, hem boşuna tüketilen yakıt, hem de yollarda geçen zamanla hesaplıyoruz. Daha önce 3'üncü köprü ve bağlantı otoyollarım birlikte ihaleye çıkardık. 6.2 milyar dolarlık finansman günümüz şartlarında ağır geldi.

Avrupa'nın içinde bulunduğu kriz, bu finansmanı bulmayı güçleştirdi. Bunun üzerine yeniden çalışmalar yaptık, titiz hesaplar ortaya koyduk.

Nisan ayında 3'üncü köprü ve 90 kilometrelik yakın otoyolu birlikte "yap-işlet-devret" şeklinde ihaleye çıkaracağız. Kalan otoyolları da biz bütçeden eş zamanlı olarak 3 yılda yapacağız. Bunun için gerekli kaynağımız var.

Bize ulaşan bilgiler, bu sefer 3'üncü köprü ihalesine ilginin olacağını gösteriyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Bochum'da Ajda Pekkan konseri
Bochum'da Ajda Pekkan konseri
Benzin yerine yaprak!
Benzin yerine yaprak!
El Kaide'den Türkiye'ye saldırı tehdidi!
El Kaide'den Türkiye'ye saldırı tehdidi!
Telefon görüşmeleri geyik muhabbet
Telefon görüşmeleri geyik muhabbet
Marifetli müdür!
Marifetli müdür!
İran'dan Avrupa'ya büyük yaptırım!
İran'dan Avrupa'ya büyük yaptırım!
Yozgat dondu!
Yozgat dondu!
Kopenhag'da 2 bin kişi onun için toplandı
Kopenhag'da 2 bin kişi onun için toplandı
İspanya'da iş yasası reformlarına tepki
İspanya'da iş yasası reformlarına tepki
Türkiye'nin O Ses'i seçildi!
Türkiye'nin O Ses'i seçildi!