BIST 11.065
DOLAR 33,01
EURO 36,00
ALTIN 2.569,54
HABER /  GÜNCEL

Karayolunda meydan savaşı

Karayolunu trafiğe kapatan köylüler, güvenlik güçlerinin tüm ikazına rağmen direnince, müdahale edilldi.

Abone ol

Borçlarından dolayı elektrikleri kesilen ve tarlalarını sulayamadıklarını söyleyen köylüler, Niğde-Kayseri karayolunu 6 saat trafiğe kapatırken, müdahale eden güvenlik güçleriyle arbede yaşandı. Çıkan olaylarda 4 asker ve 1 polis yaralandı, 15 kişi gözaltına alındı.

aw000483_01.jpg

Niğde'ye bağlı Edikli, Gölcük, Orhanlı, Çarıklı, Alay, Karaltı, Konaklı ve Höyük köylerinin elektriği ödenmeyen borçlar nedeniyle MEDAŞ tarafından kesildi. Köy sakinleri geçtiğimiz gün Niğde Valiliği önünde oturma eylemi yaptı ancak olumlu bir sonuç alamadı. Yaklaşık 500 köylü öğle saatlerinde Niğde-Kayseri karayolunda lastik yakarak trafiği kapattı.

aw000483_02.jpg

4 ASKER VE 1 POLİS YARALANDI

Tüm uyarılara rağmen yolu açmamakta direnen köylülere jandarma ve polis ekipleri biber gazı sıkarak ve havaya ateş ederek müdahale etti. Öfkeli köylüler, ekiplerin müdahalesine taş ve sopalarla karşılık verdi. Çıkan olaylarda 4 asker ve 1 polis yaralandı. Ekiplerin müdahalesi sonrası çevredeki patates tarlalarına dağılan köylüler buradan da güvenlik güçlerine taş attılar. 6 saat süren yol kapatma eyleminde jandarma ve polisin müdahalesinde olay yerinde bulunan CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak'da biber gazından etkilendi.

aw000483_04.jpg

Köylüler, 15 gündür elektriklerinin kesik olduğunu ve bu yüzden patates tarlalarını sulayamadıklarını bir kaç gün daha sulayamadıkları zaman ürünlerinin kuruyacağını ve olumlu bir sonuç olmazsa bu tür eylemleri sürdüreceklerini söylediler.

aw000483_05.jpg

Köylülerin eylemi nedeniyle kapanan yolda uzun araç kuyrukları oluştu. Aynı zamanda sıcaktan da bunalan sürücü ve yolcular araçlarından çıkarak köylülerle, güvenlik güçleri arasında yaşanan arbedeyi izlediler. Yolun açılması ile birlikte vatandaşlar yollarına devam etti. Çıkan olaylarda göz altına alınan 15 kişi ifadeleri alınmak üzere emniyet müdürlüğüne götürüldü.