BIST 1.455
DOLAR 9,51
EURO 11,06
ALTIN 545,79
HABER /  GÜNCEL

Karadeniz'de tüyler ürperten iddia

Avukatlar, Hopa'da çıkan olaylarda gözaltına alınanların işkence gördüğü iddiasına dikkat çekti.

Abone ol

Hopa'da çıkan olaylarda gözaltına alınan 30 kişi Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısına ifade vermek üzere Erzurum'a gönderildi. Ankara Barosu zanlıların savunma hakkının ihlal edildiğini açıkladı. Gözaltında işkence de iddialar arasında yer alırken kaburga kemikleri kırıldığı öne sürülen İbrahim Aksu da yeniden hastaneye kaldırıldı.

Başbakan Erdoğan'ın Artvin'in Hopa ilçesindeki mitingi öncesi ve sonrası çıkan olaylara karıştıkları iddiasıyla Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı'nın talimatıyla gözaltına alınan 31 kişiden 30'u dün Erzurum'a gönderildi. Zanlıların 'Terör örgütü üyesi olmak, devlet otoritesini zafiyete uğratmak, kamu malına zarara vermek ve polise mukavemet ile yaralama 'suçlamasıyla sorgulanacağı öğrenildi. İlçede operasyonların sürdüğü ve 34 kişinin daha arandığı belirtildi.

OTURMA EYLEMİ BAŞLADI

Gözaltındakilerin yakınları ile onlara destek veren yaklaşık 200 kişi Hopa Kaymakamlığı önündeki park alanında toplanarak oturma eylemi başlattı. Grup, mahkeme sonucuna kadar oturma eylemlerini sürdüreceklerini ifade etti. Polis de, Kaymakamlık binası çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Bölgeyi araç giriş ve çıkışına kapatan polis, panzerleri de park alanı yakınına konuşlandırdı. Gözaltına alındıktan sonra polisten gördüğü şiddet sonucu kaburga kemiklerinin kırıldığı iddia edilen İbrahim Aksu, Trabzon Numune Hastanesi'ndeki tedavisinin ardında Hopa'ya götürülmüştü. Gözaltında yeniden rahatsızlanan Aksu'nun Artvin Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındığı öğrenildi.

GÖZALTINDA İŞKENCE

Özel Harekat timlerinin konvoyu eşliğinde iki minibüsle Erzurum'a getirilen 30 kişi, önce Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürülerek sağlık kontrolünden geçirildi. İzmir Baro Başkanı Sema Pektaş, "Hopa'da insanlar demokratik muhalefet haklarını kullandılar. Bu haklarını kullanmaktan dolayı da terör örgütü üyesi olmak sıfatıyla gözaltına alındılar. Gözaltı sırasında işkence iddiaları var" dedi.

GÖZALTINDAKİLER

Yunus Aksu, Efraim Vayiç, Cemil Aksu, Önder Öner, Görgü Demir Penge, Pınar Kaplan, İbrahim Aksu, Şinasi Gümüşkaya, Metin Yılmaz, Hüseyin Ustabaş, Ali Aksu, Murat Cihan, İdris Akbıyık, Şenol Çelik, Emine Akyıldız, İsrafil Vayiç, Yavuz Yenigül, Cengiz Akyüz, Erdal Türker, Eder Yalçın, Şefik Kalkan, Gökhan Karabulut, Emrah Civelek, Hakan Tantoğlu, Resul Köse, Erhan Köse, Erdoğan Ustabaş, Şaban Kotil, Tanju Aksu, Şafak Ustabaş.

TUTANAKLAR VERİLMEDİ

Ankara Barosu'ndan yapılan açıklamada Hopa'da gözaltına alınanların savunma haklarının ağır şekilde ihlal edildiği belirtilerek, "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası çerçevesinde yürümesi gereken soruşturma Terörle Mücadele Kanunu hükümleri kapsamına alındı. Böylece soruşturmaya, Erzurum Özel Yetkili Savcılığı'nca el konuldu. Gözaltına alınan kişilerin emniyetteki ifade işlemlerine katılmak isteyen avukatlardan, kanuna aykırı olarak vekâletname ibraz etmeleri istendi, ifade tutanakları avukatlara verilmediği gibi kabulü mümkün olmayan hukuksuzluklar yapıldı" denildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Hain saldırının kararı BDP çadırından
Hain saldırının kararı BDP çadırından
Denizden sonunda bu da çıktı
Denizden sonunda bu da çıktı
Hayali şirkete devletten 456 bin bandrol
Hayali şirkete devletten 456 bin bandrol
Kılıçdaroğlu Erdoğan'ın dişini sökecek
Kılıçdaroğlu Erdoğan'ın dişini sökecek
Hangi cemaat kime oy verecek?
Hangi cemaat kime oy verecek?
CHP'nin kalesinde gövde gösterisi!
CHP'nin kalesinde gövde gösterisi!
Rahminden çıkan tümör doktorları şaşırttı
Rahminden çıkan tümör doktorları şaşırttı
Tekirdağ'da terör operasyonu
Tekirdağ'da terör operasyonu
İbrahim Tatlıses'i robot yürütecek
İbrahim Tatlıses'i robot yürütecek
Beklenen güneş bu hafta geliyor
Beklenen güneş bu hafta geliyor