BIST 1.345
DOLAR 8,32
EURO 10,01
ALTIN 477,98
HABER /  DÜNYA

Kansere karşı karpuz pekmezi

Burdur Gölü kıyısında kurulan Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi’nde, dünyanın dört bir yanından gelen gönüllüler organik olarak ye...

Abone ol

Burdur Gölü kıyısında kurulan Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi’nde, dünyanın dört bir yanından gelen gönüllüler organik olarak yetiştirdikleri siyah ve sarı renkli karpuzlardan “karpuz pekmezi” yaparak kanser tedavisine destek oluyor.
Lisinia’da yaban hayatını korumanın yanında kanserle mücadele konusunda da çalışma yürütülüyor. Yakınlarını kanserden kaybeden Veteriner Hekim Öztürk Sarıca tarafından Burdur Karakent Köyü sınırları içerisinde 2005 yılında kurulan Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi’nde bugün sekiz projenin uygulandığı bildirildi.
En önemli projelerinden birisinin organik olarak yetiştirilen karpuz olduğunu belirten Veteriner Hekim Öztürk Sarıca, karpuzun kanser tedavisinde etkili olduğunu söyledi. Yaz aylarında karpuz, kış aylarında ise karpuz pekmezi tüketilmesini öneren Sarıca, karpuzun içeriğindeki beta karoten, sitrolin, C vitamini ve likopenin tüm kanser türlerine karşı koruyucu olduğunu, pek çok kanser türünün tedavisinde destekleyici rol oynadığını belirtti. Sarıca, dünyada yapılan çalışmalarla, karpuzun yapısındaki beta karoten, C vitamini, sitrolin ve likopen gibi maddelerin anti- kanserojenik olduğunun bilindiğini belirterek şöyle konuştu: "Karpuzun tüm kanser türlerinde tedaviyi destekleyici etkisi fazla. Bu nedenle yaz aylarında bolca karpuz tüketilmeli, kışın da dondurularak saklanan karpuz suyu veya karpuz pekmezi tüketilmelidir.”
Merkezde doğal olarak üretilen karpuzdan pekmez yapıldığını belirten Sarıca, bu pekmezin Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi’ne gelen ziyaretçilere ikram ve hediye edildiğini söyledi.

YIL BOYUNCA YABANCI GÖNÜLLÜLER GELİYOR
Sarıca, yıl boyunca yurt içinden ve yurt dışından pek çok öğrenci Lisinia’ya gelerek Kansersiz Gelecek Elimizde Projesi kapsamında, kanserden korunma yolları konusunda eğitim aldığını anlattı. Sarıca, merkezde gönüllü çalışan 20 yabancı öğrencinin, kanserden korunmanın yolları ve doğal beslenme hakkında bilgi aldığını söyledi.
Kendisini doğayı korumaya ve kanserle mücadeleye adayan Veteriner Hekim Öztürk Sarıca, Lisinya’nın hikayesinin ilk gördüğü andan itibaren çok etkilendiği Ardıç ağacı ile başladığını söyledi. Sarıca, en olumsuz şartlarda yaşama, direniş ve dayanıklılığın simgesi olarak gördüğü Ardıç ağacının suyu ne kadar az tükettiğini, en kıraç yerden en sulak yere kadar her yerde yaşamı sürebildiğini, insanları gölgesinde ağırlayıp uğurladığını belirterek, “Biraz büyüyüp kitap okumaya başlayınca ardıç kuşları ve ardıç ağacı arasındaki mükemmel uyumu öğrendim. Yere dökülen ağacın tohumları ardıç kuşunun sindirim sisteminde hayat bulup, dışarı atılıp toprağa karışarak tohumla çimlendiğini öğrendim” dedi.
Sarıca, tabiattaki tüm canlı ve cansız varlıklar arasındaki sonsuz uyumun, özellikle son 30 yılda doğanın kirlenmişliği ve bunun yansıması olarak da ortaya çıkan kanseri gördüğünde, kendini adadığı doğal hayatın sürmesi ve gelecek nesillere aktarılması için Lisinia’yı kurduğunu söyledi. Veteriner Hekim Öztürk Sarıca, anlamı doğan ve batan güneşin, ay ışığının sudaki pırıltısı anlamına gelen Lisinia’nın Türkiye’nin ilk Yaban Hayatı Merkezlerinden biri olarak resmiyet kazandığını kaydetti.
Sarıca tarafından karşılanmak üzere 10 yıllığına Orman ve Su İşleri Bakanlığına bedelsiz hibe edilen Lisinia’da sekiz proje uygulanıyor.
(İHA)

ÖNCEKİ HABERLER
28 Şubat davasında flaş gelişme
Kılıç’tan olaylı derbi açıklaması
Duası yapılan kurban kesilmek üzereyken...
Medcezir 3. Bölüm yeni fragman yayında!
Müslüman erkekler nasıl giyinmeli?
Adana'da sıradışı intihar girişimi
Karadayı 39. Bölüm yeni fragman üzdü!İZLE
Yanarak öldü
AVM’den siyah dumanlar yükseliyor
Özerten ’’Sahaya inmenin cezası hapis olmalı’’
Yorumlar