HABER /  GÜNCEL

Kandil gecesi Tesbih ve hacet namazı nasıl kılınır?

Regaip Kandili namaz ve dua ile geçirilmeli. Kandil gecesi tesbih namazı ve hacet namazı kılınır. Peki kandil namazı kaç rekat tesbih ve hacet namazı kılınışı ile okunacak duaları nasıl?

Abone ol

Regaip gecesi kılınacak olan Hacet ve tesbih namazı saat kaçta ve nasıl niyet edilerek kılınır ve hangi duaları okumak gerekir? Kandil namazı Hacet namazı 12 rekat, tesbih namazı ise 4 rekat olarak kılınır. Peygamberimizden edilen bir rivayete göre hacet namazının ilk rekatında Fatiha’dan sonra üç defa Ayete’l-Kürsi, diğer rekatlarda da Fatiha’dan sonra sırasıyla birer defa İhlas, Felak ve Nas sûreleri okunur.

Regaip Kandili gecesini ibâdetle geçirmenin sevabı pek çoktur. Bu gecede kılınacak Hacet namazı 12 rek'attir. Bu namazın kılınışı sırasında Kadir Suresi de okunabilir. Hacet namazında ilk rekâtta Fatiha ’dan sonra üç defa Âyetel-Kürsî okunur. 4 rekat halinde hacet namazını şu dualarla kılıyorsunuz; Hacet namazı 1. rekatta: Subhaneke + Fatiha + 3 Âyetel Kürsî
Hacet namazı 2. Rekâtta: Fatiha + Ihlâs + Felâk + Nas.
Hacet namazı 2. Rekâtin sonunda: Ettehiyyâtü +salli +barik
Hacet namazı 3. Rekâtta: Subhaneke + Fatiha + Ihlâs + Felâk + Nas.
Hacet namazı 4. Rekâtta: Fatiha + Ihlâs + Felâk + Nas.
Rekâtin sonunda: Ettehiyyâtü + Allahümme salli + Allahümme bârik +Rabbenâ duaları okunur.

Tesbih namazı saat kaçta nasıl niyet edilerek kılınır : Regaip Kandili tesbih namazı akşam namazı ile yatsı namazı arasında kılınabileceği gibi gecenin ilerleyen saatlerinde de ifa edilebilir. 4 rekat olan Tesbih namazına başlarken niyet edilir ve okunması gereken bir tesbih vardır.

ÖNCEKİ HABERLER
Kızamık salgını yeniden hortladı
Erdoğan'dan şehit ailesine başsağlığı telgrafı
Bob Dylan yılan hikayesine dönen Nobel'ini sonunda alacak
Esnaf sayısında rekor artış
ABD'de robotlar insanların işlerini elinden alıyor
30-31 Mayıs'ta sokağa çıkma yasağı var mı hafta sonu hangi illerde yasak var?
Yorumlar