HABER /  EKONOMİ

Esnaf sayısında rekor artış

TÜRKİYE Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2017 yılının ilk iki ayında esnaf üye sayısında 87 bin 745 artış olduğunu ve kendi iş yerini açan vatandaşların yüzde 20,5’inin gıda alanını tercih ettiğini bildirdi.

Abone ol

Bendevi Palandöken yazılı açıklamasında, 2016 yılında 1 milyon 602 bin 182 olan esnaf sayısının 2017 yılının ilk 2 ayında yüzde 2,12 artışla, 1 milyon 689 bin 927'ye yükseldiğini ifade etti.

Söz konusu dönemde esnaf üye sayısında 87 bin 745 kişilik artış olduğunu belirten Palandöken, "2017'nin ilk 2 ayında en fazla tescili yapılan yirmi meslekten ilki büfelerde, bakkallarda ve marketlerde yapılan ticaret, ikincisi lokantacılık, yemek ve içecek sunumu faaliyetleri, üçüncüsü kahvehane, kıraathane ve çay ocağı işletmeciliği, dördüncüsü tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla yapılan ticaret, beşinci meslek kolu ise şehirlerarası yük taşımacılığı oldu." bilgisini verdi.

Palandöken, esnaf sayısının artmasında girişimcilik eğitimlerinin de katkısı olduğuna işaret ederek, en fazla tescil yapılan mesleklerin dağılımı göz önünde alındığında gıda ve hizmet sektöründeki yoğunluğun dikkati çektiğini kaydetti.

Son beş yıldır yapılan uygulamalı girişimcilik eğitimleriyle 970 vatandaşa eğitim verildiğini ve bunların yüzde 53,5’inin esnaf ve sanatkarlar siciline kaydolduğunu ifade eden Palandöken, kendi iş yerlerini açan vatandaşların ise yüzde 20,5’inin gıda alanını tercih ettiğini bildirdi.

ÖNCEKİ HABERLER
ABD'de robotlar insanların işlerini elinden alıyor
Godiva'nın yeni çikolataları raflarda
Bebekli ailelere çok önemli uyarı
Erkekler sofraya yalnız oturunca daha erken ölüyor
MGK toplantısı sona erdi! OHAL kararı çıktı mı?
Bekçi alımı başvuru şartları 2020 bekçi maaşları son durum
Yorumlar