HABER /  GÜNCEL

Kadir Gecesi önemi nedir hangi gün Kadir Gecesi?

Kadir Gecesi tarihi aslında tam olarak bilinmez, alimler Ramazan ayının son on gününde Kadir Gecesi'nin aranmasını öneriyor peki bu gecenin önemi nedir?

Kadir Gecesi önemi nedir hangi gün Kadir Gecesi?

Kadir Gecesi'nin önemi Ramazan-ı şerif ayı içinde bulunan en kıymetli gece olmasından ileri gelmektedir, hadislere göre Allahü teala Kadir Gecesini Hazreti Muhammed'in ümmetine hediye etti ve başka ümmete vermedi.

Peki Kadir Gecesi hangi gündür? Aslında Kadir Gecesi'nin tarihi tam olarak net değildir, alimlere göre Ramazan ayında yer alan Kadir Gecesi son 10 günde aranmalı.

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Kadir gecesi Ramazan ayı içindedir ancak Kadir gecesinin hangi gece olduğu, kesin olarak belli değildir. Bu yıl Diyanet'in Kadir Gecesi için belirlediği tarih 23 Temmuz 2014...

KADİR GECESİ VE ÖNEMİ

Kadir Gecesi bazı âlimlere göre Mevlid gecesinden sonra en kıymetli gecedir. Kadir Gecesi, bu ümmete mahsustur. Başka peygamberlere Kadir Gecesi gibi böyle faziletli bir gece verilmemiştir. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:

(Allahü teâlâ, Kadir Gecesi’ni ümmetime hediye etti, başka ümmete vermedi.) 

KADİR GECESİ BİN AYDAN HAYIRLIDIR

Hazreti Muhammed, kendisinden önceki insanların ömürlerinin ne kadar olduğu bildirilince, kendi ümmetinin ömürlerini kısa buldu. Uzun ömürlü olan diğerlerinin işledikleri salih amelleri işleyemezler diye düşününce, Allahü teâlâ ona bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi’ni ihsan etti.

Baliğ olarak 50 yıl yaşayan kimse, 50 tane Kadir gecesi geçirir. Bir gece, 80 yıl değerinde olunca, 50x80=4000 yıl eder. 4 bin yıl ibadet etmiş gibi sevaba kavuşur.

Kadir gecesi hakkındaki hadis-i şeriflerde buyuruldu:

*Dört gecenin gündüzü de gecesi gibi faziletlidir. Allahü teâlâ, o günlerde dua edenin isteğini geri çevirmez, onları mağfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nail olurlar. Bunlar, Kadir gecesi, Arefe gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi ve günleri.

KADİR GECESİ DUALAR VE ÖNEMİ

Kadir Gecesi gibi bin aydan hayırlı görülen bu gecede edilen ibadetler de çok önemlidir. Dini alimler Kadir Gecesi yapılan ibadetlerin önemini şöyle aktarıyor;

-Kadir Gecesi’nde, bir kere Kadir suresini okumak, başka zamanda Kur’an-ı kerimi hatim etmekten daha sevabdır. Kadir Gecesi’nde bir Sübhanallah, bir Elhamdülillah, bir La ilahe illallah söylemek 700 bin tesbih, tahmid ve tehlilden kıymetlidir. Bu gece koyun sağımı müddeti kadar [az bir zaman] namaz kılmak, ibadet etmek, bir ay bütün geceleri sabaha kadar ibadet etmekten daha kıymetlidir. (Tefsir-i Mugni)

-Kadir gecesi üç defa “La ilahe illallah” söyleyen müslümanın, birincisinde bütün günahları bağışlanır. İkincisinde Cehennemden kurtulur, üçüncüsünde Cennete girer. [Tefsir-i Mugni]

KADİR GECESİ PEYGAMBERİMİZİN OKUDUĞU DUA

-Resulullah, Kadir Gecesi’nde, (Allahümme inneke afüvvün kerîmün tühıbbül afve fa’fü annî) duasını okurdu. (Ya Rabbi, sen affedicisin, kerîmsin, affı seversin, beni de affeyle) demektir.

KADİR GECESİNİN ALAMETLERİ

Kadir gecesi, açık ve sakin olur, ne sıcak, ne de soğuk olur. Ertesi sabah güneş, kızıl olup, şuasız doğar. Kadir Gecesinde köpek sesi duyulmaz diyen âlimler de olmuştur. Ubeyd bin Ömer hazretleri anlatır:
-Kadir gecesi denizde idim, denizin suyunu içtim, tuzlu değildi, tatlı ve hoş idi.
Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
-Kadir gecesi açık ve mülayim olur. Soğuk ve sıcak değildir, sabahında da güneş zaif ve kızıl olarak doğar.
-Kadir gecesi açık olur, sıcak ve soğuk değildir. Bulut yoktur. Yağmur ve rüzgar yoktur. O gecenin sabahının alameti güneşin şuasız doğmasıdır.) [Taberani]
-Kadir gecesi sabahı güneş şuasız olarak doğar. Yükselinceye kadar sanki büyük bir tabak gibidir.) [Müslim]

Yorumlar 2 yorum