BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  GÜNCEL

Kadın gazeteci 'fazla mesaiden' öldü! 159 saat...

Japonya’daki devlet televizyonu NHK muhabirinin öldüğü ay içerisinde sadece 2 gün izin yaptığı ve 'fazla mesai' yüzünden öldüğü belirtildi.

Abone ol

JAPONYA’da 4 yıl önce kalp krizinden ölen bir gazetecinin ölüm nedeni ‘fazla mesai’ olarak gösterildi. Devlet televizyonu NHK muhabiri Miwa Sado’nun öldüğü ay içerisinde 159 saat mesai fazlası yaptığı ortaya çıktı.

Miwa Sado’nun ölümüyle ilgili yapılan araştırmanın sonuçları 4 yıl sonra açıklandı. 31 yaşındaki gazetecinin mesai fazlası yapmasına bağlı olarak aşırı yorgunluk nedeniyle öldüğü belirtildi. Raporun yayınlanmasından sonra NHK televizyonu özür dileyen bir açıklama yaparak çalışma şartlarını gözden geçireceklerini kaydetti.

BİR AYDA 2 GÜN İZİN YAPMIŞ

Raporda Japon gazetecinin öldüğü ay içerisinde sadece 2 gün izin yaptığı yer alıyor.

Gazetecinin ölüm nedeninin ortaya çıkması Japonya’dak ağır şartlardaki çalışma koşullarını yeniden gündeme getirdi. Uzun çalışma saatlerinin olduğu Japonya’da çalışanlar günlük 12 saate kadar iş yerinde kalabiliyor.

Gazeteci Sado’nun annesi üzerinden dört yıl geçmesine rağmen hala kaybettiği kızının acısını çekiyor. Anne Sado, “Miwa’nın gidişiyle sanki bedenimin bir tarafı parçalanmış vaziyette. Hayatımın geri kalanında gerçek anlamda tebessüm bile edemiyorum.“dedi.

2015 yılında bir başka şirkette bir ay içerisinde 100 saat mesai fazlası yapan bir çalışan intihar etmişti.