BIST 7.949
DOLAR 28,89
EURO 31,50
ALTIN 1.896,57
HABER /  DÜNYA

Kaçakların umuda yolculuğu Şarköy’de bitti

Şarköy’de yapılan operasyonda yasadışı yollardan Yunanistan’a geçmek istedikleri belirlenen Afganistan, Burma, Suriye uyruklu 102 kişi yakal...

Abone ol

Şarköy’de yapılan operasyonda yasadışı yollardan Yunanistan’a geçmek istedikleri belirlenen Afganistan, Burma, Suriye uyruklu 102 kişi yakalandı.
Tekirdağ İl Jandarma Komutanlığı, Şarköy İlçe Jandarma Komutanlığı ve Mürefte Jandarma Karakolu alınan bir istihbaratı değerlendirerek eş zamanlı olarak, Şarköy İlçesine bağlı Uçmakdere Köyü sahili Ayvasıl mevkiine gece saatlerinde operasyon düzenledi. Düzenlenen operasyonda 21 kadın, 42 erkek, 39 çocuk olmak üzere 102 kaçak yakalandı. Kaçakların 2 minibüs ve bir tekneyle geldiği belirlendi. Afganistan, Burma ve Suriye’den Türkiye’ye giriş yapan kaçakların adam başı 3 bin dolar para karşılığı Yunanistan’a kaçırma şüphesiyle, tekne kaptanı M.Y.K. (54), minibüs sürücüleri M.Ş. (33), H.Y.(34) ve U.D. (35) gözaltına alındı.
Türkiye’ye giriş yapan 42 Suriye vatandaşı, iç savaştan kaçtıklarını belirtti. Aralarında 1 aylık, 3 aylık bebeklerin de bulunduğu 39 çocuğa, Mürefte Jandarma Karakolu personeli tarafından gösterilen sevgi ve ilgiye mülteciler teşekkür etti. Çocuklar jandarma personelinden ağlayarak ayrıldı. 3 çocuğunu ve kocasını gözlerinin önünde kaybettiği için akli dengesini yitiren Suriyeli kadın da mülteciler arasında yer alıyordu. Mülteciler, Mürefte Jandarma Karakolu’nda bir gece misafir edildikten sonra, akşam saatlerinde, Şarköy Seyahat’e ait 2 otobüsle, Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Yabancılar Şubesi’ne sevk edilerek, buradan Kayı köyündeki mülteciler kampına gönderildi. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.
(İHA)