BIST 5.389
DOLAR 22,12
EURO 23,75
ALTIN 1.397,54
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Japonya 8K uydu yayını yaptı!

Japonya,1 Aralık tarihinde 8K çözünürlüğünde uydu yayını gerçekleştirildi.

Abone ol

Yayın çözünürlüklerinin giderek arttığı günümüzde Full HD neredeysa standart hale geldi. Fazla yaygınlaşamasa da 4K yayınlar da popülerliklerini artımaya devam ediyor. Bir sonraki standart olarak görebileceğimiz 8K video yayını ile bir adım da Japonya'da atıldı.

Uydu üzerinden yapılan ilk 8K yayını 1 Aralık 2018 tarihinde Japonya'da gerçekleştirildi. Japonya'nın resmi televizyon kanalı olan NHK tarafından yapılan yayında 22.2 ses kanallı 8K kalitesinde görüntü yayınlandı. Yayınlanan ilk içerik ise 2001: A Space Odyssey filmi oldu. Orijinali 70 mm olarak çekilen film özel olarak yeniden taranarak dijital hale getirildi ve 8K çözünürlüğünde yayınlandı.

Şimdilik test aşamasında olan 8K yayın için özel bir uydu alıcıyı ve antene ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca uydu alıcıdan yayını aktarmak için de 4 adet HDMI kabloya ihtiyaç duyuluyor. Çok fazla veri taşıyan ve 8K çözünürlüğündeki yayın, şimdilik test aşamasında yapılıyor.

Öte yandan bu yayını verimli izleyebilmek için 8K destekli televizyon sahibi olmak da gerekiyor. Samsung 8K sunan televizyonlarını piyasaya sürmeye başladı. Ayrıca Japonya'da Sharp marka 8K televizyonların da 6600 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulduğunu belirtelim.