BIST 9.530
DOLAR 32,51
EURO 34,81
ALTIN 2.475,55
HABER /  GÜNCEL

İstanbul'daki tarihi Vaniköy Camisi'nde yangın çıktı

ÜSKÜDAR'daki tarihi Vaniköy Camii’nde yangın çıktı. Yalılar arasında Boğaz'a sıfır ahşap camiye karadan ve havadan müdahale edildi. Yangın söndürülürken cami kullanılamaz hale geldi.

Abone ol

İstanbul Çengelköy'deki tarihi Vaniköy Camii'nde yangın çıktı. Yangın, denizden ve karadan müdahale edilerek kontrol altına alınabildi. Osmanlı döneminden kalma 355 yıllık Vaniköy Camii'nde saat 13.35 sıralarında yangın çıktı. Olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Denizden de müdahale edilen yangın kontrol altına alındı. 

Valilik'ten yangınla ilgili açıklama

İstanbul Valiliği'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi: Bugün saat 13.30 sıralarında Üsküdar ilçemiz Kandilli Mahallesinde bulunan tarihi Vaniköy Camiinde henüz tespit edilemeyen bir nedenle yangın çıkmıştır. Olay yerine süratle karadan ve denizden yangın söndürme ekipleri sevk edilmiştir. Denizden (3) sahil güvenlik teknesi, karadan İBB (5) İtfaiye araç ve ekibiyle müdahale edilerek kontrol altına alınan yangını soğutma çalışmaları devam etmektedir. Ahşap kısımları yanan Vaniköy camiindeki yangının çıkış sebebiyle ilgili soruşturma başlatılmıştır.

Yalılar arasında 350 yıllık ahşap cami

Boğaz'daki yalılar arasında yer alan Vaniköy Camii, Vani Mehmet Efendi tarafından 1665 yılında yaptırıldı. Sultan I. Mahmut zamanında ise camiye hünkar mahfili ilave edildi. Cami zamanla semte de ismini verdi. Ahşap karkas yapıda inşa edilen caminin, tek şerefeli minaresi kagir zemine oturtulmuş ve betonermedir. Caminin boğaz tarafına bakan tarafına inşa edildiği sırada dikildiği belirtilen bir çınar ağacı da yer alıyor. 

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Üsküdar Çengelköy'ün sembolü tarihi Vaniköy Camisi cayır cayır yandı
Foto Galeri Üsküdar Çengelköy'ün sembolü tarihi Vaniköy Camisi cayır cayır yandı Galeriye Gözat