BIST 2.554
DOLAR 16,88
EURO 17,83
ALTIN 992,10
HABER /  MEDYA

Istanbul Photo Awards 18 Mart'ta!

Anadolu Ajansı'nın bu yıl ilk kez düzenlediği Istanbul Photo Awards ödülleri için geri sayım sürüyor.

Abone ol
AA'nın ilk kez düzenlediği uluslararası haber fotoğrafı yarışması "Istanbul Photo Awards"ın jürisi, ödül alacak fotoğrafları belirlemek için İstanbul'da toplandı.
 
Anadolu Ajansı (AA)'nın ilk kez düzenlediği uluslararası haber fotoğrafı yarışması "Istanbul Photo Awards"ın uluslararası jürisi, ödül alacak fotoğrafları belirlemek için İstanbul'da toplandı.
 
Dünyanın dört bir köşesinden gelen jüri üyeleri, yarışmaya başvuran fotoğraflar arasından kazananları belirlemek için hafta sonunu yoğun bir mesaiyle geçirdi.
 
Haber ve spor fotoğrafı dallarında tekil ve seri fotoğrafların değerlendirildiği ve her bir kategoride ilk üçe giren fotoğrafların belirlendiği yarışmaya, 100’ü aşkın ülkeden yaklaşık 12 bin fotoğraf ile başvuruda bulunulmuştu.

YARIŞMA İÇİN DÜNYACA ÜNLÜ JÜRİLER
 
Time dergisi uluslararası fotoğraf editörü Alice Gabriner, Pulitzer ödüllü foto muhabiri ve Şangay Fotoğraf Merkezi'nin Direktörü Liu Heung Shing, Stern dergisi fotoğraf editörü Harald Menk, Getty Images yöneticisi Georges De Keerle,  World Press Photo ödüllü  Guillaume Herbaut,  World Press Photo ödüllü savaş Muhabiri Patrick Chauvel, AFP fotoğraf dağıtım ve iş geliştirme direktörü Michel Scotto, AA Görsel Haberler Yayın Yönetmeni Ahmet Sel ve AA Fotoğraf Editörü Fırat Yurdakul'dan oluşan jüri, "Photo of the Year 2014"ün yanı sıra "tekil haber", "seri haber", "tekil spor" ve "seri spor" kategorilerindeki ödüllerin sahiplerini de belirledi.
 
SONUÇLAR 18 MART'TA AÇIKLANACAK 
 
Yarışmanın sonuçları 18 Mart Çarşamba günü, Anadolu Ajansı web sitesi ve Anadolu Ajansı'nın uluslararası fotoğraf platformu "Anadolu Images" sitesinin yanı sıra ve yarışmanın kendi sitesinde (http://istanbulphotoawards.com/) ilan edilecek. Sonuçlar aynı gün bir basın bülteni ile dünyaya duyurulacak.
 
İstanbul'daki çalışma programıyla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan jüri başkanı ve Time'ın uluslararası fotoğraf editörü Alice Gabriner, jüriyi oluşturan isimlerin önemine dikkat çekerek, "Jüri inanılmaz profesyonel isimlerden oluşuyor. Fotoğraf editörü olarak kendi adıma, fotoğraf konusunda son derece entelektüel insanlarla oturup konuşmak çok güzeldi" dedi.
 
Fotoğrafların kalitesini çok iyi bulduğunu belirten Gabriner, "Başvuranlar arasında dünyanın en iyi fotoğrafçıları var, iki gün boyunca çok iyi seçimler yaptık. Jürisinde yer aldığım en kaliteli yarışmalardan birisi bu" diye konuştu.
 
Gabriner, "Bu gibi yarışmalarla insanlara neden bu fotoğrafların seçildiğini düşündürtmenin ve bu fotoğraflar üzerinde düşünmenin önemli olduğu kanaatindeyim. İlk yıl olmasına rağmen oldukça dikkate değer bir organizasyondu, önümüzdeki yıllarda da neler yapabileceğiniz konusunda güzel bir gösterge oldu, ilk jürinin üyesi olmaktan gurur duydum" değerlendirmesini yaptı.
 
Istanbul Photo Awards jürisinde yer almanın kendisi için heyecan verici olduğunu ifade eden Pulitzer ödüllü Çinli fotoğrafçı Liu Heung Shing de  "Jüri seçimini çok başarılı buldum. Jüri üyelerinin her biri farklı alanlardan kendi tecrübesini buraya getirdi, editörler, foto muhabirleri, ajans yöneticileri… İlk kez düzenlenen bir yarışmaya göre başvuran fotoğrafların kalitesi şaşırtıcı derecede iyi. Daha önce başka jürilerde de bulundum, başvurular gerçekten çok güçlü fotoğraflardı"diye konuştu.
 
Getty Images yöneticisi Georges De Keerle de " Anadolu Ajansı birlikte çalışmaktan büyük mutluluk duyduğumuz bir ortağımız. İstanbul'da güzel bir organizasyonda ağırlanmak ve Şangay'dan, New York'tan, Londra'dan, dünyanın pek çok köşesinden gelen jüri üyeleriyle çalışmak çok keyifliydi. Yarışmaya Türkiye'nin komşusu ülkelerden katılımın çokluğu ilgi çekici. Daha önce adını duymadığımız fotoğrafçıları keşfettik. Bu son derece yararlı. Bu fotoğrafçıların bir şekildeAnadolu Ajansı ve bu yarışma yoluyla kendilerine bir kanal bulacaklarını da düşünebiliriz" görüşünü dile getirdi.
 
Savaş muhabiri Patrick Chauvel ise "Böyle genç bir yarışma için katılımcı fotoğrafların kalitesi şaşırtıcı derecede iyi. Pek çok insan hikayesini de keşfettik" dedi.
ÖNCEKİ HABERLER
Düzce'de trafik kazası: 4 yaralı
Düzce'de trafik kazası: 4 yaralı
Polis memuru 4 kişiyi hayata bağladı
Polis memuru 4 kişiyi hayata bağladı
YSK uyardı! Bu maile sakın vermeyin!
YSK uyardı! Bu maile sakın vermeyin!
Merkel'den Çipras'a kritik davet!
Merkel'den Çipras'a kritik davet!
Metehan Demir 'bakara-makara'yı anlattı!
Metehan Demir 'bakara-makara'yı anlattı!
Esad: ABD'den görüşme için adım bekliyoruz
Esad: ABD'den görüşme için adım bekliyoruz
Avrupa'daki Alevilerden HDP sürprizi!
Avrupa'daki Alevilerden HDP sürprizi!
Arsenal golcüsüne yönelik ırkçı tweet'e tutuklama
Arsenal golcüsüne yönelik ırkçı tweet'e tutuklama
Survivor damadı All Star Hakan Hatipoğlu kimdir?
Survivor damadı All Star Hakan Hatipoğlu kimdir?
Hugh Jackman 'Kısmen Türk'üm'
Hugh Jackman 'Kısmen Türk'üm'