BIST 10.992
DOLAR 33,03
EURO 35,92
ALTIN 2.520,79
HABER /  GÜNCEL

İstanbul hava durumu dolu kaçta başlayacak-kaç saat sürecek?

İSTANBUL hava durumu için meteoroloji alarm verdi, kuvvetli dolu yağışı geliyor. Meteoroloji saatlik İstanbul hava durumu tahminine göre bugün ceviz büyüklünde olması beklenen dolu yağışı saat 12.00'de başlayacak ve akşam saatlerine kadar etkili olacak. Ayrıca İstanbul'da yüksek nem ve düşey sıcaklık profili kuvvetli rüzgarlara neden olacak.

Abone ol

İSTANBUL hava durumu saatlik tahmin, dolu saat kaçta yağacak ve kaç saat etkili olacak soruları binlerce kişinin gündeminde. Daha önce yaşanan ve büyük hasara neden olan dolu yağışının benzeri bugün İstanbul'da görülecek. Peki İstanbul'da saat kaçta dolu yağışı olacak, dolu yağışı kaç saat sürecek? İstanbul için meteorolojik yeni ve güncel tahminler haberimizde. 

Meteoroloji'den İstanbul için dolu uyarısı! Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Marmara Bölgesi'nin Orta Akdeniz ve Balkanlar'dan gelecek yeni bir yağışlı sistemin etkisi altına gireceğini duyurdu. Meteoroloji mühendisi Abdullah Kahraman ise süper fırtına olarak nitelendirilen sistemin İstanbul'da ceviz büyüklüğünde dolu yağışına neden olabileceğini söyleyerek, vatandaşların dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, yağışların yarın Trakya'da, çarşamba günü ise Marmara’nın batısında kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli olacağının tahmin edildiği belirtildi. Yağışlı sistemin hafta sonuna kadar (Trakya ve Marmara Bölgesinde) etkili olmaya devam etmesinin beklendiği açıklandı.

Açıklamada ayrıca, kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi, dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara sebep olacağı tahmin edildiğinden, yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmalarının gerektiği vurgulandı.

METEOROLOJİ SAAT VERDİ: Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre İstanbul'u etkisi altına alacak yağışların saat 12:00'da başlaması ve akşam saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor.

CEVİZ BÜYÜKLÜĞÜNDE DOLU UYARISI: Samsun Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Abdullah Kahraman ise İstanbulluları uyararak  yüksek nem ve düşey sıcaklık profilinin Marmara genelinde gök gürültünü fırtınalara neden olabileceğini söyledi.

SÜPER HÜCRELİ FIRTINA OLUŞUMU: Süper hücreli fırtına olasılığının ihtimal dahilinde olduğunu ve bunun da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi ceviz büyüklüğünde dolu yağışına neden olabileceğini söyleyen Kahraman, hortum ihtimalinin ise zayıf olduğunu kaydetti.

GEÇEN YIL BÜYÜK HASARA NEDEN OLMUŞTU: İstanbul'da geçen yıl 27 Temmuz'da meydana gelen ve yaklaşık 20-25 dakika süren şiddetli dolu yağışı nedeniyle megakentte trafik durma noktasına gelmiş, binlerce araçta ve binalarda ciddi hasarlar oluşmuş, hava trafiğinde de aksamalar meydana gelmişti.