BIST 9.814
DOLAR 32,40
EURO 34,55
ALTIN 2.454,96
HABER /  GÜNCEL

8 Mart Dünya Kadınlar Günü hangi ülkelerde resmi tatildir- Kim Milyoner Olmak İster cevabı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü hangi ülkelerde resmi tatildir, cevabı ne araştırmaları dün akşam Kim Milyoner Olmak İster yarışmasını izleyenlerin merak konusu oldu. Ekran başında yarışan binlerce seyirci bu sorunun cevabına kilitlendi. Peki ama 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hangi ülkelerde resmi tatil, işte cevabı

Abone ol

8 Mart Dünya Kadınlar Günü hangi ülkelerde resmi tatildir, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü tatil olan ülkeler hangisi? Dün akşam ekran başında Kim Milyoner Olmak İster yarışmasını izleyen binlerce seyirci bu sorunun cevabına kilitlendi. Merak edilen sorunun cevabı haberimizde. 

Kim Milyoner Olmak İster yeni yarışmasının son bölümüne 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Hangi Ülkede Tatildir sorusu damga vurdu. Peki dünya kadınlar gününde hangi ülkede resmi tatil yapılır?

İşte Kim Milyoner Olmak İster'de sorulan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hangi ülkede resmi tatildir sorusu ve cevabı:

8 Mart Dünya Kadınlar Günü hangi ülkede resmi tatildir?

A) Fransa

B) Kanada

C) Arjantin

D) Özbekistan

Cevap:D) Özbekistan

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ TARİHÇESİ: 1908 ekonomik krizinden sonra ücretler epey düşmüş, kullanılan iğne-iplik, elektrik ve oturulan sandalyelerin ücreti işçilerden kesilmeye başlamıştı. 65 saate varan haftalık çalışma süreleri bazen 75 saate çıkıyordu. Triangle fabrikasının sahipleri Harris ve Blanck, sendika karşıtı tutumlarıyla tanınıyordu.1909 sonbaharında 150 sendikalının işine son verilmişti.

22 Kasım 1909'da, İLGWU'ya bağlı Local 25 Sendikası, genel grev çağrısı yaptı.

Temel talepleri, alt işveren (o dönemdeki taşeronluk) uygulamasına son verilmesi; 52 saatlik çalışma haftası; günlük ücretsiz fazla mesainin 2 saati aşmaması; ücretlerde yapılan malzeme ve elektrik bedeli kesintilerine son verilmesiydi.

ABD tarihi belgelerinde "en büyük kadın grevi" olarak adlandırılan grev, Şubat 1910'da sona erer. Çoğu talepleri kabul edildi. Sadece Triangle Gömlek Firması hariç.

Takvimler 1911’in 25 Mart’ını göstermektedir. Asch binasının son üç katında faaliyet gösteren Triangle Gömlek Firması’nda sönmemiş bir sigara izmaritinden kaynaklandığı tahmin edilen yangın, sekizinci katta başladı.

Kağıt ve kumaş artıklarıyla dolu olan atölyede yangın hızla yayıldı ve önce dokuzuncu katı sonra onuncu katı sardı. Çıkan yangın pek çok işçiye mezar oldu.

Hayatını kaybeden 146 kişiden 129’u kadın, bunların 48’i sendika üyesiydi. 5 Nisan’da 80.000 bin kişilik bir cenaze yürüyüşü düzenlendi. Kadın Sendikalar Birliği ve Local 25 Sendikası matem yürüyüşünü protestoyla birleştirdi. Yüzbinlerce işçi o gün iş bırakarak protesto yürüyüşüne katıldı.
8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını Clara Zetkin önerdi.