BIST 4.963
DOLAR 18,63
EURO 19,63
ALTIN 1.077,07
HABER /  DÜNYA

İsrail'den bağımsız Kürdistan itirafı

İsrail Başbakanı Netanyahu, IKBY'nin 'bağımsızlık referandumu' projesine tam destek verdi. Netanyahu, 'Dostumuz olan Irak Kürtleri bağımsız devlete sahip olmalı' dedi.

Abone ol

Türkiye'nin uyarıları ve Bağdat Yönetimi'nin itirazlarına rağmen, "bağımsızlık" referandumunda ısrara eden Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY), İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’dan destek geldi.

Akşam'da yer alan habere göre, Tel Aviv'i ziyaret eden ABD Kongresi Cumhuriyetçi Parti üyeleri ile buluşan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "Irak Kürtleri bağımsız devlete sahip olmalı" açıklaması yaptı. Açıklamanın, Mescidi Aksa'da Müslümanlara yönelik hak ihlalleri nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Tel Aviv'e geri adım atmaya mecbur eden girişimlerinin ardından gelmesi dikkat çekti.

IRAK'I PARÇALAMAYA GÖTÜRÜR

İsrail medyasında da yer alan gelişme geçtiğimiz hafta yaşandı. ABD'li Kongre üyelerini ağırlayan Netanyahu, toplantıdaki konuşmasıyla Irak'ı parçalanmaya götürecek "bağımsızlık" referandumu için reklam çalışması yaptı.

3 DİLDE OY PUSULASI

Türkiye'nin tepki gösterdiği Irak'taki bölgesel Kürt yönetiminin 25 Eylül'de yapacağını duyurduğu bağımsızlık referandumu için oy pusulası hazırlanarak basıldı. Kürtçe, Arapça ve Türkmenler için Türkçe dilinin kullanıldığı oy pusulasında, Kerkük'ün de içinde bulunduğu ve tartışmalı bölge olarak adlandırılan bölgelerinde referandumu kapsadığı belirtildi.

ABD POLİTİKARINA UYUM GÖSTERİR

Bölgede kurulacak bağımsız bir Kürt devletinin İsrail ve ABD politikalarıyla uyum içinde varlık göstereceğini savunan Netanyahu, “Irak Kürtleri 25 Eylül'de yapılacak referandumla bağımsız bir devlete sahip olmalı. Iraklı Kürtler, Batı’nın da, bizim de, değerlerimizin de dostlarıdır” dedi.