BIST 5.199
DOLAR 18,81
EURO 20,45
ALTIN 1.165,05
HABER /  DÜNYA

İsrail savunma sistemini güçlendiriyor!

İsrail, Hizbullah ve İran tehlikesi karşı bölgedeki savunma sistemlerini güçlendirmeye başladı. İsrail Savunma Bakanlığı'nın, Demir Kubbe'nin ardından bu kez de Davut Sapanı'nı üstlere yerleştirmeye başladığı duyuruldu.

Abone ol

İsrail, bölgedeki çatışmalardan tedirgin oldu önce Demir Kubbe'yi kurdu ardından da Davut Sapanı adlı yeni orta menzilli füze savunma sistemini hava üslerine kurmaya başladı.

İsrail Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Davut Sapanı adlı füze savunma sisteminin "mevcut ve gelecek tehlikelere karşı sivillere daha etkin bir şekilde koruma imkanı sağlayacağı" ifade edildi. Sistemin kurulma sürecinin birkaç hafta alacağı belirtildi.

70 VE 300 KİLOMETRE MENZİLLİ...

İsrail'in Rafael Gelişmiş Savunma Sistemleri ve Amerikan kökenli Raytheon şirketleri tarafından geliştirilen Davut Sapanı, 70 ve 300 kilometre arasındaki füzeleri havada engellemek için dizayn edildi.

İsrail'in halihazırda sahip olduğu Demir Kubbe savunma sistemi kısa menzilli füzelere karşı kullanılıyor. İsrail ayrıca Ok (Arrow) adı verilen uzun menzilli füzelere karşı kullanılabilecek füze savunma sistemlerine de sahip.

HİZBULLAH VE İRAN TEHLİKESİ

Kısa menzilli füze savunma sisteminin Gazze'den gelebilecek roketlere, orta menzilli savunma sistemin Hizbullah'ın atabileceği füzelere, uzun menzilli sistemin de İran'dan gelebilecek tehditlere karşı kullanılma amacı taşıdığı belirtiliyor.