BIST 9.680
DOLAR 32,41
EURO 34,49
ALTIN 2.467,42
HABER /  GÜNCEL

'IŞİD kuzey Irak'ta 400'den fazla kişiyi infaz etti'

Kuzey Irak'taki aşiret kaynakları, İslam Devleti militanlarının son birkaç ay içinde belirli bir alanda 400'den fazla kişiyi infaz ettiğine inandıklarını söyledi. Tikrit'te ise Iraklı adli tıp ekipleri toplu mezarları açmaya başladı.

Abone ol

Kuzey Irak'taki aşiret kaynakları BBC'ye, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının son birkaç ay içinde belirli bir alanda 400'den fazla kişiyi infaz ettiğine inandıklarını söylediler.

Cesetleri bulunan kişiler, Musul'un güneyindeki Kayyara ilçesinden.

İnfaz edilenlerin IŞİD'in Musul ve çevresindeki bölgeleri Haziran 2014'te ele geçirmesinden bu yana esir olarak tutulduğu sanılıyordu.

IŞİD'in son günlerde infaz edilenlerin ailelerini ve akrabalarını arayarak infazlar konusunda bilgi vermeye başladığı belirtiliyor.

Tikrit'te toplu mezarlar açılıyor

Tikrit'te ise Iraklı adli tıp birimleri kent IŞİD'in elindeyken öldürülenlerin gömüldüğü toplu mezarları açmaya başladı.

IŞİD geöen yıl Tikrit'i ele geçirdiğinde Irak ordusu tarafından kullanılan ve eski bir ABD üssü olan Camp Speicher'i da ele geçirmiş ve toplam 1700 Irak askerini öldürdüğünü iddia etmişti.

Ülkenin eski lideri Saddam Hüseyin'in doğduğu kent olan Tikrit'in IŞİD'den geri alınmasının ardından başlatılan arama çalışmalarının başkanlık sarayı kompleksi içindeki sekiz farklı noktada devam ettiği ifade ediliyor.

Eski Irak Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin'in başkanlık sarayı geçen yıl kenti almalarından sonra IŞİD karargahı haline gelmişti.

Reuters haber ajansına konuşan Iraklı bir sağlık görevlisi olan Halit El Atbi, "İlk toplu mezarı bugün açtık. İlk bulgular kurbanların Camp Speicher'dan olduğunu gösteriyor" dedi.

IŞİD'in Tikrit'te öldürdüğü kişiler arasında çok sayıda Şii olması nedeniyle, Tikrit harekatına katılan Şiiler 'intikam' çağrıları yapmışlardı.