BIST 7.855
DOLAR 28,93
EURO 31,19
ALTIN 1.887,36
HABER /  EKONOMİ

İran ambargosu delindi mi? Halkbank'tan flaş Zarrab açıklaması

Türkiye'nin gündemine oturan Reza Zarrab davasında Zarrab'ın İran ambargosunun delindiği iddiaları üzerine Halkbank'tan bir son dakika açıklaması geldi.

Abone ol

Halkbank, Zarrab davasıyla ilgili KAP'a yaptığı açıklamada İran ambargosunun delindiğine dair iddialara cevap verdi.

Halkbank, ABD'de itirafçı olarak Eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla davasında tanıklık eden Reza Zarrab'ın İran ambargosunun delindiği iddiaları üzerine KAP'a açıklamada bulundu. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

HAKSIZ VE YANILTICI HABERLERLER YAPILIYOR

Bazı yazılı ve görsel basın yayın kuruluşlarının yayınlarında; ABD'de görülmekte olan davada ileri sürülen iddialarla Bankamızı da olumsuz ve haksız bir şekilde ilişkilendirmek ve dava konusu olan yaptırım kararlarına Bankamızın aykırı hareket ettiğine dair bir algı oluşturmak suretiyle kamuoyunu, müşterilerimizi ve yatırımcılarımızı yanıltıcı nitelikte haberler yaptıkları görülmektedir.

Reza Zarrab davası Türkiye'ye ne yapar? Acayip iddialar var

KANUNUN İTİBARIN KORUNMASI HÜKMÜ UYGULANMIYOR

Ayrıca, Mahkeme'de ortaya atılan iddialara dayanılarak bir kısım medya tarafından yer verilen kişisel yaklaşım ve yorumların, Bankacılık Kanununun "İtibarın Korunması" başlıklı madde hükümlerine aykırı şekilde yanlış, taraflı, eksik, anlam bütünlüğünden kopuk, tutarsız, algı karmaşasına yol açacak surette, Bankamızın güven ve itibarını sarsıcı nitelikte aktarıldığı anlaşılmaktadır.

AÇIKLAMA YAPMAKTA FAYDA GÖRDÜK

Kamuoyunun, müşterilerimizin ve yatırımcıların doğru bilgilendirilmesi amacıyla daha önce müteaddit defalar yaptığımız üzere bir kez daha aşağıdaki açıklamaların yapılmasında fayda görmekteyiz. Bankamız tüm iş ve işlemlerinde ulusal ve uluslararası düzenlemelere her zaman tam bir şekilde uymakta, paydaşlarının, iş ortaklarının ve mevduat sahiplerinin haklarının korunması için tüm tedbirleri almaktadır.

PARA TRANSFERLERİ AÇIK VE ŞAFFAF

Bankamız tarafından, bankacılık hizmetleri sunulurken mevcut düzenlemeler ve diğer tüm bankalarca bilinen ve izlenen dış ticaret uygulamaları dışında herhangi bir mekanizma, yöntem veya sistem kullanılmamaktadır. Yapılan dış ticaret işlemleri ve para transferleri açık, şeffaf ve sistem üzerinde ilgili otoritelerce izlenebilir durumdadır.

ABD'li savcılar rezalete imza attı! Listedeki o isim

BANKAMIZIN TÜM İŞLEMLERİ DENETLENİYOR

Bankamızın tüm iş ve işlemleri, ulusal ve uluslararası bağımsız denetim kuruluşlarınca düzenli olarak denetlenmektedir. İlgili döneme ilişkin yapılan denetimlerde dış ticaret işlemleri de dahil bankacılık hizmetlerimizin yerine getirilmesinde uluslararası bankacılık düzenlemelerine ve kurallarına aykırılık tespit edilmemiştir.

İDDİALAR ASILSIZ

Bankamızca, herhangi bir ülkeyle ilgili olarak mahiyeti belirsiz ve hukuksuz bir ticari işleme taraf olunmamış, kaynağı ve mahiyeti belirsiz transfer işlemi gerçekleştirilmemiştir. İddia edildiği şekilde yaptırımlara konu işlemlerde yaptırımların aşılması amacına yönelik sistematik ve bilinçli bir ihlal söz konusu olmayıp yasaklı tarafların ve malların ihracına aracılık edilmemiştir.

FAALİYETLERİMİZ ULUSLARARASI DÜZENLEMELERE UYGUN

Başta KOBİ'ler ve özelinde esnaf ve sanatkarlarımız olmak üzere tüm kredi ve mevduat müşterilerimiz ile Ülkemiz ekonomisine 79 yıldır hizmet sunan Bankamızın faaliyetlerini geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de tüm ulusal ve uluslararası düzenlemelere uygun, güçlü, güvenilir ve kesintisiz bir şekilde sürdüreceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.

Reza Zarrab'a Türkiye'de hapisteyken yapılan şok teklif

Reza Zarrab ABD'ye nasıl gitti işte kulislerdeki o iddia