HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Intel şirketlerinin ürettiği işlemcilerde güvenlik açığı olduğunu açıkladı

Intel, AMD ve ARM şirketlerinin ürettiği işlemcilerde 'Meldown' ve 'Spectre' adlı çok ciddi güvenlik açıklarının bulunduğu ve Apple tüm Mac ve İOS aygıtlarının bu iki açıktan etkilendiğini duyurdu.

Intel, AMD ve ARM şirketlerinin ürettiği işlemcilerde 'Meldown' ve 'Spectre' adlı çok ciddi güvenlik açıklarının bulunduğu ve Apple tüm Mac ve İOS aygıtlarının bu iki açıktan etkilendiğini duyurdu. Meltdown ve Spectre adı verilen güvenlik açıkları Google'ın 'Sıfır Projesi'nde çalışan farklı ülkelerden güvenlik uzmanlarınca bulundu.

Bu güvenlik açıklarının akıllı cep telefonları, masaüstü bilgisayarlar ve tabletler dahil olmak üzere neredeyse dünyadaki tüm modern bilgisayarları etkilediği belirtiliyor.

Guardian'ın aktardığına göre Graz Teknoloji Üniversitesi'nden araştırmacı Daniel Gruss, Meltdown güvenlik açığına ilişkin 'Muhtemelen şu ana kadarki en ciddi işlemci güvenlik açığından biri' yorumunu yaptı.

MELTDOWN VE SPECTRE NEDİR?

Meltdown güvenlik açığının şu anda ana olarak 1995'ten bu yana üretilen Intel marka işlemcileri etkilediği belirtiliyor. Ancak buna şirketin 2013'ten önce ürettiği Itanium sunucu çiplerinin ve Atom işlemcilerinin dahil olmadığı açıklandı. 

Meltdown güvenlik açığı bilgisayar korsanlarının kullanıcıların işlettiği uygulamalar ile bilgisayarın belleği arasındaki donanım bariyerlerini devre dışı bırakabilmesine olanak sağlıyor. Meltdown'ın onarılması için yapılacak işlemlerin bilgisayardaki bazı görevlerin hızında yüzde 30'a varan düşüşler yaratabileceği de iddia edildi.

Intel, AMD ve ARM işlemcilerinde bulunan Spectre güvenlik açığı ise bilgisayar korsanlarının hata olmayan başka uygulamaları kandırarak hassas bilgilere ulaşabilmesine olanak sağlıyor. Araştırmacı Gruss bilgisayar korsanlarının Spectre'den faydalanmasının daha zor olduğunu ancak onarılması daha zor olduğu için uzun dönemde Meltdown'dan daha fazla sorun yaratacağını belirtiliyor.

INTEL: ONARIMLAR BİLGİSYARLARI YAVAŞLATMAYACAK

Intel'den yapılan açıklamada ise şirketin güvenlik açıklarını onarmak için yazılım ve yazılım destekli donanım güncellemelerini sağlamaya başladığı kaydedildi. Ancak şirket bu onarımların işlemecilerini kullanan sıradan bilgisayar kullanıcıları için bir yavaşlamaya neden olmayacağını açıkladı.

Google ve onunla çalışan güvenlik uzmanları henüz bilgisayar korsanlarının bu güvenlik açıklarını kullanıp kullanmadığını tespit edemedi.  Apple ve Microsoft'dan uzmanlar Meldown açığından etkilenen masaüstü bilgisayar kullanıcıları için yamayı geliştirdiklerini ayrıca Linux işetim sistemi için de bu yamanın kullanılabileceğini duyurdu.

Microsoft bulut servisleri için yamalama işlemlerinin sürdüğünü ayrıca 3 Ocak'ta Windows kullanıcıları için güvenlik güncellemesi yayınladığını da aktardı.

ÖNCEKİ HABERLER
Japonya'da yılın ilk orkinosu 320 bin dolara satıldı
Japonya'da yılın ilk orkinosu 320 bin dolara satıldı
Her gün 1 milyon kişinin kullandığı metrobüsleri onlar temizliyor
Köprü ve otoyol ücretleri için bir açıklama daha
TRT'de yayınlandı: Nuh Tufanı hakkında en tuhaf iddia!
Kuruluş Osman'ın tanıtım videosu rekor kırdı Cannes'da Burak Özçivit rüzgarı esti
Yorumlar